6.12.23

Sinoplu Diyojen 3. Uluslararası Karikatür Yarışması 2024, Türkiye

SİNOPLU DİYOJEN 3. ULUSLARARASI KARİKATÜR YARIŞMASI
1- Yarışma amatör ve profesyonel bütün dünya sanatçılarına açıktır.
2- Yarışmanın konusu; “Nükleere Hayır!” olarak belirlenmiştir.
Adını Zeus'u kendine aşık eden güzeller güzeli Sinope’den alan Sinop bu günlerde nükleer tehdidi altında. Sinope’nin genç kardeşi Diyojen gündüz vakti elinde fener ile dolaşıp “adam aramak” yerine, artık Sinope için “nükleer santrala karşı” destek arıyor. Tüm dünyada hem de. Yarışmacılardan beklentimiz; yakın gelecekte terkedilecek bir teknoloji olan nükleer santralların ekonomik, ekolojik, yaşamsal, çevresel vb. zararlarını eserlerinde yansıtmalarıdır… 
3- Yarışmaya katılacak eserlerde teknik serbesttir. Eserler daha önce hiçbir yarışmada ödül almamış olmalıdır. 
4- Katılan tüm sanatçılara dijital sertifika gönderilecektir. 
5- Katılımcılar istedikleri sayıda eser gönderebilirler. Ancak bir çizere birden fazla ödül verilmez. 
6- Gönderilecek karikatürler en fazla A3 (29,7 cm x 42 cm) boyutunda, 300 dpi çözünürlüğünde ve jpg formatında olmalıdır. 
7- Yarışmaya katılacak eserler 15 Haziran 2024 tarihine kadar e-posta yoluyla; “sinopludiyojencartoons@gmail.com” adresine gönderilmelidir. 
8- Eserlerle birlikte bütün sanatçılar adını, posta adresini, telefonunu, e-mail adresini, kısa özgeçmişini ve bir adet fotoğrafını da göndermelidirler. 
9- Yarışmanın sergisi ve ödül töreni daha sonra açıklanacak bir tarihte Sinop-Ayancık’ta gerçekleştirilecektir. İlk beş ödül sahiplerinden törene katılanların yol masrafları kendilerine ait olacak, konaklamaları karşılanacaktır. Törene katılamayanların ödülleri adreslerine gönderilecektir. 
10- Ödüller: 
Büyük Ödül: 10.000 TL/Plaket 
4 Adet Başarı Ödülü: 2.500 TL/Plaket 
Çeşitli kurumların vereceği özel ödüller: Plaket. 
11- Seçici kurulda; Ayancık Belediye Başkanı Hayrettin Kaya (Türkiye), heykel sanatçısı Eşref Baş (Türkiye), yazar Tufan Bilgili (Türkiye) ve karikatür sanatçıları Adnan Taç (Türkiye), Altan Özeskici (Türkiye), Ares-Aristides Hernandez (Küba), Aşkın Ayrancıoğlu (Türkiye), Erhan Yaşar Babalık (Türkiye), Fan Lintao (Çin), Leila Alaiy (İran), Mehmet Selçuk (Türkiye) ve Musa Keklik (Türkiye) bulunmaktadır. 
12- Yarışmaya katılan karikatürler ödül alsın ya da almasın, yarışmayı düzenleyen kurumlar tarafından, sergi, afiş, kitap, albüm, e-albüm, takvim, broşür, vb. yayınlarda kullanılabilir. İnternet ortamında yayımlanabilir. Bunun dışında eserlerin tüm yayın hakları sanatçılara aittir. 
13- Yarışma sonuçları Temmuz ayının ilk haftası içinde açıklanacaktır. 
14- Yarışmaya katılan karikatüristler yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılırlar. 
15- Yarışma; Ayancık Belediyesi ve Sinop Yazarlar, Şairler ve Sanatçılar Derneği tarafından düzenlenmektedir. 

Hiç yorum yok: