16.5.16

Bayraklı Belediyesi 2. Ulusal Karikatür Yarışması 2016, Türkiye

BAYRAKLI BELEDİYESİ 2016
2. ULUSAL KARİKATÜR YARIŞMASI
ŞARTNAME
Birinci Bölüm
YARIŞMANIN AMACI
Türkiye sınırlarında yaşayan her yaş grubundan tüm karikatür severleri buluşturmak, karikatüre olan ilgiyi pekiştirmek ve devamlılığını sağlamak amacı ile bu yarışma yapılacaktır. Bu yıl 2.si yapılacak olan ulusal karikatür yarışmamızın konusu: “Hayvan Sevgisi ve Deve Güreşleri” olacaktır.
Başta sokak hayvanları olmak üzere tüm canlılar bizim “Can Dostlarımız”dır. Aslında insanlığın varoluşundan bu yana kahrımızı ve yükümüzü hep bu hayvanlar çekmiştir. Yine insanlığın gıda ihtiyacının büyük bölümü hayvanlar üzerinden sağlanıyor. George Elliot ne güzel söylemiş; “En iyi arkadaşımız hayvanlardır, ne soru sorarlar, ne de kusur, kabahat bulurlar.”
Bayraklı Belediyesi olarak can dostlarımız için üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Onlara ilçemizde daha yaşanası olanaklar sağlanması için “Yerel hayvan koruma görevlisi eğitimi” verdik. Bu yıl 6. Kez yaptığımız Deve Güreşleriyle hayvan sevgisini her boyutta insanlarımızla buluşturmaya çabaladık. Yine güvercin besleyen yurttaşlarımız için özel bir alan verdik.
Siz değerli karikatür sanatçıları gözünden hayvan sevgisi ve deve güreşlerini çizgilerinizde görmek için bu yarışmayı başlatıyoruz. Karikatür sanatı kadar can dostlarımıza da katkı koyacağına inandığımız mizahi yorumlarınızı bekliyoruz. Ayni zamanda toplumda bilinç oluşması için bir ışık olacaktır. Çalışmalarınızda başarılar dileriz.
İkinci Bölüm
YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI
1. Yarışmaya profesyonel ve amatör herkes katılabilir. Yarışma konusu: “Hayvan Sevgisi ve Deve Güreşleri”. Yarışmada en az bir ödül “Deve Güreşi” konusundaki karikatüre verilecektir.
2. Yarışmaya Bayraklı Belediyesi çalışanları ve çalışanların 1.derece akrabaları katılamayacaklardır.
3. Karikatürlerin çizim tekniği serbest olup, renkli veya siyah beyaz olabilir. Orijinal veya kaliteli bilgisayar çıktısı kabul edilir, ancak ıslak imzalı olması gerekmektedir. Fotoğraf, Fotokopi vs. kabul edilmeyecektir.
4. Karikatürlerin boyutu en küçük A4 (21x30 cm), en büyük A3 (30x42 cm) olmalıdır.
5. Yarışmacılar en fazla 3 karikatür ile yarışmaya katılabilirler.
6. Yarışmacıların göndereceği karikatürler daha önceden hiçbir ulusal veya uluslararası yarışmalarda ödül almamış olması gerekmektedir (Sergilenmiş veya yayınlanmış olabilir). Sonuçlar açıklandıktan sonra 5 gün içerisinde benzer veya kopya karikatürler konusunda itirazlar, tekrar değerlendirilecek, haklılığı tespit edilirse ödüller iptal edilecektir. Daha sonra benzerlik konusunda itirazlar dikkate alınmayacaktır. Jürinin kararı kesindir.
7. Ana fikir ve teknikte yenilik taşıyan karikatürlere özellikle önem verilecektir.
8. Karikatüristler, eserin bütünüyle kendilerine ait olduğunu taahhüt edip, Bayraklı Belediyesi "ULUSAL KARİKATÜR YARIŞMASI" özel şartnamesini aynen kabul ettiklerini belirten yazılı ve imzalı (EK- 1) belgeyi, başvurularında yer alan ve ağzı kapalı olarak teslim edilecek kimlik bilgilerinin olduğu zarfa koymakla yükümlüdürler.
9. Karikatürleri son gönderme tarihi 31 Ekim 2016’dir..
10. Seçici kurul Kasım ayı içerisinde toplanıp değerlendirme yapacaktır.
11. Yarışma sonucunda Bayraklı Belediyesi yarışmada finale kalan karikatürlerin sergisini açacaktır.
12. Yarışmaya katılan eserler geri gönderilmeyecek ve eserlerin kullanım hakkı Bayraklı Belediyesi’ne ait olacaktır.
13. Karikatüristler, yarışmaya gönderilen karikatürleri kapalı zarf içerisinde, arkasına mutlaka ad- soyad, adres, telefon, e- posta bilgilerini yazacaktır. 18 yaş altı katılımcılar yaşını mutlaka belirtmelidir, dereceye girenlerden nüfus fotokopileri istenecektir.
14. Belirtilen adrese posta yolu ile gönderilen karikatürler için; postada oluşabilecek zarar ve gecikmeden Bayraklı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü sorumlu olmayacaktır.
15. Ödül töreni saati ve yeri “İdare” tarafından belirlenecek ve yarışmacılara bildirilecektir.
Üçüncü Bölüm
ÖN SEÇİCİ KURUL:
Hasan KARABAĞ - Bayraklı Belediye Başkanı
Selin ORHAN - Bayraklı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü
Mustafa YILDIZ - İzmir Karikatürcüler Platformu Başkanı
Menekşe ÇAM - Karikatürcü
Cemal İLKBAHAR - Karikatürcü
Taner SARIÇAM - Karikatürcü
Özhan MERCAN - Karikatürcü
Mehmet Ali GÜNEŞ - Karikatürcü
Not: Bayraklı Belediyesi, ön seçici kurul üyeleri arasından herhangi bir sebeple görev alınamaması durumunda yeni bir ön seçici kurul üyesi belirleme hakkına sahiptir.
Dördüncü Bölüm
YARIŞMA TAKVİMİ:
Son başvurusu: 31 Ekim 2016 tarih mesai bitimi
Değerlendirme: Kasım ayı içerisinde yapılacaktır.
Ödül töreni: Ödül töreni saati ve yeri “İdare” tarafından belirlenecek ve ilgililere bildirilecektir.
Beşinci Bölüm
ÖDÜLLER:
1.lik Ödülü: 2000 TL ve Plaket
2.lik Ödülü: 1.500 TL ve Plaket
3.lük Ödülü: 1000 TL ve Plaket
MANSİYON ÖDÜLÜ: (3 adet) 500 TL
TEŞVİK ÖDÜLÜ: 18 Yaş altı (3 adet) 250 TL
Şartname Ve Başvuru Dilekçesi Örnekleri:
www.bayrakli.bel.tr
• İRTİBAT BİLGİLERİ VE ESERLERİN TESLİM EDİLECEĞİ ADRES (Güncelleme: 10.10.2016 19:00):
BAYRAKLI BELEDİYESİ KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRLÜĞÜ
Fuat Edip Baksı Mah. Anadolu Cad. No:175 D:3 Manzara Apartmanı Bayraklı-İZMİR
• Telefon: 0232 345 90 91-92.

Hiç yorum yok: