30.5.13

Murat Gök: "KARİKATÜR YARIŞMALARI"

Gerçi herkes işin farkında ama yine de yapalım eleştirimizi.. Sanatla, mizahla hiçbir ilişkisi olmayan, tamamen kendi içlerinde siyasi emirci, işlerine gelmeyenleri dışlayıcı, bitirici, ve kayırıcı bir dönemden geçiyoruz maalesef. Sessiz çoğunluğun sesi olarak; biatçiler konuşmasın, yoksa bir daha ödül alamazsınız…bitersiniz maazallah..
Daha önce de bu tür eleştiriler yapmıştım, bazı dernekçi arkadaşlar "sen bittin artık" gibi sözler söylemişti. Durum ne kadar vahim değil mi?!.. Sanatçı cesaretli ve onurlu olmalı; korkmaz, doğru olmalı, amma velakin görüntü ortada .. menfaat için kimse sesini çıkaramıyor, her zamanki gibi. Bakıyorsunuz 10 isim etrafında dönen yarışmalar.. Yazık.. Valla ..100 kişi de, 500 kişi de katılsa, ibre aynı, değişmiyor… Başka sanatçı mı yok?.. ESERİ HAKEDEN HİÇ Mİ OLMAZ?.. Bir de; ÇOĞU BENZER, daha önce çizilmiş bir konuyu evirip çevirip ısıtıp, ısıtıp sunuyor biat ettiklerinin önüne: zaten üretemiyor, üretmesine de gerek yok, garanti abi. BENZER OLMAYANSA DA ENTEL DANTEL İŞLER .. geride kalan sayılarca kaliteli işler ÇÖPE.. SORUYORUM BU KADAR KAYIRMACI OLMAK, kul hakkı, emeğe saygısızlık, hırsızlık değil midir?... NEDİR MESELE ANLATIN DA boşuna DİĞERLERİNİN EMEKLERİ HEBA OLMASIN .. ben bunların hepsini istifaya çağırıyorum!.. Bence bu kadar entrika ile başka alanlarda başarılı olurlar ancak.
Aslında bu şekil belediyeleri ve diğer kurumları kullanarak "Karikatür sanatı ile yörenizi tanıtalım efendim" sözleriyle işe başlarlar (giriş güzel), ama; Kurum yöneticileri bakıyor ki her geçen gün ilgi azalıyor, katılım sayısı düşüyor, bilmiyorlar ki dönen Ahbap-çavuş ilişkilerini.. al gülüm ver gülüm pazarlığını.. Onlar da gözünü açsın artık, bu tür Ayırımcılığa, haksızlığa izin vermesinler…YOKSA 20 ESER İÇİN TOPLANIRSINIZ..
Ayrıca karikatür yarışması düzenliyorsunuz, grafik, afiş ve resimlere ödül veriyorsunuz…bu da işin bir başka boyutu, karikatür ve mizah kısmı nerde kalıyor… Bir de bunlar, Adalet, hukuk, hak vs. adına; ne devlet, hükümet, ordu, kurum eleştirmekte geri kalmazlar. Ama en ufak bir yere geldiler mi çevirmedikleri entrika, kayırma, ne ararsan var.. hiç de geri kalmazlar.. DEMOKRASİ anlayışları bu olsa gerek.. “Nayır nolamaz” diyenler; KARİKATÜRCÜLER DERNEĞİ tarafından organize edilen yarışma sonuçlarına baksın lütfen…(devam etmemesi dileği ile) hoşça kalın.
Not: dileyen arkadaşlarımız yazıyı yayımlayabilir, paylaşabilir,çoğaltabilir, her alanda kullanabilir.
Murat GÖK - Karikatürist.
Kaynak: http://muratgook.blogspot.com/2013/05/karikatur-yarismalari.html

Hiç yorum yok: