26.4.24

Çaycuma Belediyesi Karikatür Yarışması 2024, Zonguldak - Türkiye

ÇAYCUMA BELEDİYESİ
2024 YILI
KARİKATÜR YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

1. YARIŞMANIN KONUSU 
MANDASI VE YOĞURDUYLA ÇAYCUMA 
Batı Karadeniz’in en önemli akarsuyu olan Filyos Irmağı’nın kenarına kurulan ve doğal yapısı itibarıyla bölgenin en önemli tarım alanlarına sahip olan Çaycuma’da geleneksel olarak manda yetiştiriciliği yapılmaktadır. Yoğurt yalnızca yöresel bir ürün değil, Çaycuma’yı tanıtan, kültürünü yansıtan bir simge; türkülere, manilere konu olan bir kültür öğesidir. 
Mandaların yılın 11 ayı yeşil kalan doğal meralarda otlaması nedeniyle Çaycuma Manda Yoğurdunun kendine has kekremsi bir tadı vardır. Yoğurtçuluk, Çaycuma yöresi için önemli bir geçim kaynağıdır. Yağlı sütten doğru mayalanmış bir Çaycuma yoğurdunun kaymağı bir parmak kalınlığa ulaşır. Mayalandığı kabın ters çevrilmesi durumunda bile dökülmeyecek kadar katı olan yoğurdun içindeki su oranı oldukça düşüktür. Bu nedenle bıçakla kesilip, çatalla yenir. 
İyi bir protein kaynağı olan Çaycuma Manda Yoğurdu üzerinde çeşitli üniversitelerin yaptığı çalışmalara göre mineral değeri son derece yüksektir. İçindeki probiyotikler nedeniyle sağlığa son derece faydalı olan Çaycuma Manda Yoğurdu laktoz oranının düşük olması nedeniyle alerjisi olanların bile tüketebileceği bir besindir. Türkiye’de coğrafi işareti bulunan tek manda yoğurdu olma özelliği taşıyan Çaycuma Manda Yoğurdu, tam bir şifa kaynağı olarak da tanımlanır. 
2. SON KARİKATÜR GÖNDERME TARİHİ 
Karikatürler 05 Temmuz 2024 günü saat 23.59’a kadar gönderilmelidir. 
3. KOŞULLAR 
a-) Yarışma amatör ve profesyonel bütün karikatürcülere açıktır. Çizim tekniği serbesttir. Seçici Kurul Üyeleri ve birinci derecede yakınları yarışmaya katılamazlar. 
b-) Yarışmaya gönderilen karikatürler daha önce başka bir ulusal ya da uluslararası yarışmada ödül kazanmış olmamalıdır. Seçici Kurul’un aynı ya da benzer saydığı veya başka bir karikatürcüye ait olduğunu belirlediği karikatürler değerlendirme dışında tutulacaktır. Finale kalan / ön elemeden geçen karikatürler 07-12 Temmuz 2024 tarihleri arasında Çaycuma Belediyesi internet sitesinde askıya çıkarılacaktır. Bu sürede vatandaşların da katılımıyla eğer varsa benzerlik tespiti yapılacaktır. 
c-)Bir katılımcı, yarışmaya en fazla üç (3) adet karikatür gönderebilir. 
d-) Yarışmaya gönderilen eserler arasından jüri tarafından yayımlanmaya değer bulunan karikatürler bir karikatür albümünde toplanacaktır. Yayımlanmaya değer görülen eserlerin sergilenmesi Çaycuma Belediyesinin uygun gördüğü yerde ve zamanda gerçekleştirilecektir. Jüri tarafından yayımlanmaya değer görülen ve albüme alınmak üzere seçilen eserlere ücret ödenmeyecektir. Çaycuma Belediyesi albümü basılı hale getirmek ya da elektronik ortamda yayımlamakta serbesttir. 
e-) Yarışmada ödül kazananların ödül töreni için gelecekleri Çaycuma’da konaklama ve yemek giderleri Çaycuma Belediyesi tarafından karşılanacaktır. 
4. GÖNDERME ADRESİ 
Yarışmacılar karikatürlerini caycuma.bel.tr/karikatur web sitesinden ana sayfadaki “Başvur” butonuna tıklayıp ekrana gelen Başvuru Formunu doldurduktan sonra dijital olarak gönderecektir. Karikatürler en fazla A3 boyutunda, 300 dpi, JPEG formatında ve maksimum 10 MB olmalıdır. 
5. SEÇİCİ KURUL 
Ergün Gündüz (Karikatürist) 
Zafer Temoçin (Karikatürist) 
Mete Arif Tokmak (Karikatürist) 
Kürşat Coşgun (Karikatürist) 
Ayşen Baloğlu (Karikatürist) 
Fethi Gürcan Mermertaş (Karikatürist) 
Behzat Taş (Karikatürist). 
6. ÖDÜLLER 
Birincilik Ödülü: 20.000 TL 
İkincilik Ödülü: 15.000 TL 
Üçüncülük Ödülü: 10.000 TL 
Mansiyon (3 Adet): 5.000 TL 
Sezai Oruç Özel Ödülü: (1 Adet) Sertifika. 
7. ÖDÜL TÖRENİ VE SERGİ AÇILIŞI 
Ödül töreni ve sergi açılışı Çaycuma Belediyesi tarafından, her yıl 20 Temmuz haftası içinde yapılan “Çaycuma Günleri” etkinlikleri içinde yapılacaktır. 
8. SON HÜKÜMLER 
a-) Çaycuma Belediyesi, yarışmada ödül alan ve almayan tüm çalışmaların, katılımcının ismi açık olarak belirterek, 5846 sayılı yasa kapsamındaki tüm kullanım hakkına sahip olacaktır. 
b-) Katılımcılar, yarışmaya gönderdikleri ürünleri, Çaycuma Belediyesinin tüm çalışmalarında, tanıtımlarında, etkinliklerinde ve eğitimlerinde kullanmasını kabul eder. Eserlerin kullanım hakkına da sahip olan Çaycuma Belediyesi afiş, katalog, broşür, hediye kitap gibi tanıtım malzemelerinde bu eserleri kullanabilir, çoğaltabilir, sergileyebilir. 
c-) Çaycuma Belediyesi ödül alan veya almayan eserleri teslim edildiği andan itibaren basın, radyo ve televizyon ve diğer kitle iletişim araçlarında kullanabilir. 
d-) Katılımcılar, yarışmaya gönderdikleri eserlerinin internet ortamındaki yayınlarda, afiş, broşür, katalog, ajanda, poster, takvim gibi basılı eserlerde, CD, DVD gibi dijital ortamlarda kullanım hakkını Çaycuma Belediyesine devrettiğini kabul ve taahhüt eder. 
e-) Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu beyan eder. 3. kişilerin 5846 sayılı FSEK ve diğer yasalardan kaynaklanabilecek isteklerinin tek ve mutlak muhatabı olan yarışmacı, esere ilişkin hukuki ve cezai sorumluluğun da tümüyle kendisine ait olduğunu kabul eder. Katılımcı sayılan hususlarla ilgili Çaycuma Belediyesinin herhangi bir hukuki ve cezai sorumluluğu bulunmadığını, eser sahibine rücu hakkının saklı tutulduğunu taahhüt eder. 
f-) Eserin kullanım hakkı katılımcıyla yarışmayı düzenleyen kurum olarak Çaycuma Belediyesine aittir.  
g-) Yarışmaya katılan kişiler yarışma şartları, seçici kurul kararları ve şartnamede yazılı diğer hususları peşinen kabul etmiş sayılır. Şartnamede belirtilmeyen hususlarda veya tereddüt halinde, katılımcı ile Çaycuma Belediyesi arasında çıkabilecek anlaşmazlıklarda, Seçici Kurul hakemlik yapacaktır. Karşılaşılabilecek ihtilaf durumlarında Seçici Kurul yetkilidir. 
h-) Ödül kazandığı halde törene katılamayanların ödülleri yarışmacıların adreslerine gönderilecektir, maddi ödüller ise banka hesaplarına yatırılacaktır. Hak sahibinin IBAN numarasını bildirmemesi durumunda ödül bedeli, sonuçların açıklandığı tarihten itibaren 1 yılın sonunda zaman aşımına uğrar. Zaman aşımı durumunda hak sahibinin ödül, telif vb. herhangi bir talebi olamaz. 
9. İLETİŞİM 
Mete Arif TOKMAK 
0532 259 49 59 
WEB: 
ADRES: 
Yeni Mahalle Uğur Mumcu Caddesi No: 29  ÇAYCUMA  / ZONGULDAK
Kaynak: 

Hiç yorum yok: