11.7.12

Kıbrıs'ta M. Serhan Gazioğlu sergisi: Çizgi Tadında Mağusa (1955-2012)

Karikatür sanatçısı M. Serhan Gazioğlu’nun “Çizgi Tadında Mağusa [1955–2012]” isimli ilk kişisel karikatür sergisi, 12 Temmuz 2012 Perşembe günü, “Mağusa Suriçi Derneği” binasının açılışı çerçevesinde yer alacak.
Karikatür sanatçısı M. Serhan Gazioğlu tarafından özel olarak hazırlanan “Çizgi Tadında Mağusa [1955–2012]” isimli karikatür sergisinde yer alacak eserlerde, 1950 yılında Mağusa Suriçi’nde doğan ve 7 yaşına kadar bu şehirde yaşayan M. Serhan Gazioğlu’nun hafızasında ve anılarında yer almış Mağusa’daki çocukluk anıları, Mağusa şehrinin tarihi–kültürel yapıları, Mağusa’nın renkli simaları ile Mağusa’nın kültürel ve sosyal yaşamından çeşitli kesitler yansıtılmaktadır.
Mağusa Suriçi Derneği binası ile “Çizgi Tadında Mağusa [1955–2012]” isimli karikatür sergisinin açılışına, Mağusa şehrine gönül veren herkesin davetli olduğu öğrenildi. 12 Temmuz Perşembe akşamı saat 19.00’da gerçekleştirilecek açılış töreni sonrasında bir kokteyl verilecek.
12–19 Temmuz 2012 tarihleri arasında yer alacak olan “Çizgi Tadında Mağusa [1955–2012]” isimli karikatür sergisinde, M. Serhan Gazioğlu’na ait 45 adet siyah–beyaz orijinal karikatür yer alacak.

M. Serhan Gazioğlu, 12 Mart 1950 tarihinde, Mağusa Suriçi’nde doğdu. Çocukluğunun ilk 7 yılını Mağusa’da geçirdi. Babasının görevi nedeni ile, 1957 yılında ailece Lefkoşa’ya yerleştiler.
M. Serhan Gazioğlu, ilk, orta ve lise eğitimini Lefkoşa’da tamamladı. Bu dönemlerde çizgi sanatına olan ilgisi ortaya çıktı. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde eğitim gördüğü dönemde [1969 – 1975] karikatür sanatı ile ilgilenmeye başladı ve ilk karikatürü Türkiye’de yayınlanan “Akbaba” mizah ve karikatür dergisinde yer aldı [1975].
Gazioğlu'nun karikatürleri, Kıbrıs’ta çıkan Halkın Sesi, Yeni Düzen, Yeni Çağ, Tabipler Birliği, Akrep, Çığır, Mimarca, Kıbrıslı, Haberdar ve Afrika isimli gazete ve dergilerde yayınlandı. Günümüzde, Yeni Çağ ve Afrika gazetelerinde karikatürleri yayınlanmaktadır.
Ulusal ve uluslararası karikatür sergilerinde eserleri yer aldı ve hazırlanan albümlerde yayınlandı. Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği kurucu üyesidir. Bir dönem, Avrupa Karikatürcü Örgütleri Federasyonu [FECO] üyeliğinde bulundu. “FECO – Uluslararası Basın Kartı” sahibidir.
Esas mesleği mimarlık olan sanatçı, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin üyesidir.
Kıbrıs’ta düzenlenen ulusal ve uluslararası karikatür yarışmalarında seçici kurul üyesi olarak görev yapmıştır. Halen, serbest mimar olarak çalışmaktadır. Ulusal ve uluslararası karikatür yarışmalarında birçok ödüller kazanmıştır.
M. Serhan Gazioğlu şu an, Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Genel Sekreteri’dir.

Hiç yorum yok: