9.3.15

Nilüfer Belediyesi "Savaş ve Barış" konulu Uluslararası Karikatür Yarışması sonuçlandı

Nilüfer Belediyesi’nin, Anadolu Karikatürcüler Derneği ile birlikte, 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü ve Şehitler Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlediği Uluslararası Karikatür Yarışması sonuçlandı. Nilüfer Belediyesi’nin günümüz savaşlarına da gönderme yaparak, en etkili anlatım biçimlerinden olan karikatürü, anma etkinliklerine dahil etmek için ‘Savaş ve Barış’ başlığıyla düzenlediği yarışmada 60 ülkeden 439 karikatüristin gönderdiği 1062 eser yarıştı.
Ön jüri toplantısında finale kalan 162 karikatür sosyal medyada ve ilgili sitelerde itirazlar için yayınlandı. Benzer ve kopya çalışmalar için yapılan itirazlar sonucunda 11 eser elendi. 9 Mart 2015 tarihinde toplanan jüri üyeleri dereceye giren eserleri belirledi.
Jüri:
Nilüfer Belediyesi Meclis Üyesi Pelin Sevgi
Nilüfer Kent Konseyi Genel Sekreteri Elvan Atay
Anadolu Karikatürcüler Derneği Başkanı Ahmet Aykanat
Anadolu Karikatürcüler Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Kahraman
Anadolu Karikatürcüler Derneği Genel Sekreteri Cüneyt Şenyavaş
Anadolu Karikatürcüler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Akkoç
Anadolu Karikatürcüler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Halit Kurtulmuş.
Yapılan değerlendirme sonucunda Polonya’dan katılan Krysztof Grzondziel'ın çalışması birinci seçilirken, Romanya’dan katılan Doru Axinte ikinci (Yukarıda), Bulgaristan’dan katılan İrien Triendafilov üçüncü oldu. Jüri, Türkiye’den katılan Hicabi Demirci (Aşağıda), İran’dan katılan Ali Miraee ve Çek Cumhuriyeti’nden katılan Pavel Matuşka’yı da mansiyona değer gördü.
Yarışmada finale kalan eserler, düzenlenecek sergide izlenime sunulacak.
Tüm kazanan eserler için bkz: anadolukarikaturculerdernegi.

Hiç yorum yok: