7.3.10

15. Nehar Tüblek ödül töreni ve 14. yarışma albümü

Bilindiği üzere Nehar Tüblek Karikatür Yarışması ödül töreni her yıl bu büyük basın çizeri ustanın ölüm yıldönümü olan 6 Mart tarihinde yapılıyor. Bu yıl 15. kez düzenlenen ve konusu "Komşularla Sıfır Sorun" olan yarışmanın ödül törenine birkaç karikatürcü arkadaşımla birlikte gidebildim sonunda: İstanbul'un şimdilerde yapsatçılar tarafından "cazibe merkezi" diye lanse edilen oturduğum bölgesi, ulaşım olanakları açısından Levent'e oranla Edirne'ye daha yakın geliyor da bana.
Çoğu kez olduğu gibi ucu ucuna yetiştiğimiz etkinliğin kokteyli davetiyede belirtilenin tersine etkinlik öncesi başlatılmış ve bitmişti bile. Yine de Cihan Demirci'nin sunuculuğunda, İbrahim Tapa'nın hoş esprileriyle süslediği keyifli bir tören izledik. İlk ödül olarak Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Özel Ödülü'nü Cemiyet Başkanı Orhan Erinç Zonguldaklı çizer dostumuz Fahri Eyican'a verdi. Tören boyunca kimi çizerlerin törene gelip gelmediklerinin bilinmemesi yüzünden (bu, önceki yıllarda titizlikle denetlenirdi) küçük aksaklıklar yaşanmadı değil, ama gerek Tüblek'in lisesi Kabataşlılar Derneği üyelerinin törene katılımlarıyla yarışmaya verdikleri destek, gerekse Beşiktaş Belediye Başkan Vekili Kemal Çiloğlu'nun yarışmaya uluslararası boyut kazandırma vaktinin geldiğini ifade etmesi hepimizi yeterince mutlu etti sanıyorum.
Etkinliğin en somut mutluluk kaynağı ise tabii ki geçen yıl katılan eserlerin yer aldığı yarışma albümü oldu; ayrıca yanılmıyorsam ilk kez renkli olarak basılmıştı albüm. Törene katılanların edinebildiği yarışma albümü acaba içinde işleri bulunan tüm çizerlere ulaştırılıyor mu? Katılım koşullarında 8. madde "Yarışma karikatürleri Beşiktaş Belediyesi'nce bir albümde toplanacak ve ödül alsın ya da almasın tüm katılanlara gönderilecektir. Albüme girecek olan eserleri Seçiciler Kurulu tespit edecektir. Ayrıca bu eserler sanat galerilerinde sergilenecektir," diyor çünkü.
Toplam 112 sayfadan oluşan, 19.5x20 sm ölçülerindeki görkemli albümün takibini katılan çizerlerin kişisel duyarlığına bırakarak, "Ekonomi" konulu 14. Nehar Tüblek Karikatür Yarışması 2009 albümünde çalışmaları yayınlanan tüm karikatürcüleri sıralıyor ve kazananlar dışında ilgiye değer çizgilerden sadece birkaçını aktarıyorum:
Ali Şur, Ertan Sertöz, Kürşat Zaman, Ahmet Aykanat, Şevket Yalaz, Sami Caner, Akın Candemir, Oğuz Gürel, Seyit Saatçi, M. Cihan Demirci, Hicabi Demirci, Mehmet Kahraman, Ali Bulca, Maya Bora, Burak Ergin, Ayşe Işın, Aşkın Ayrancıoğlu, Ahmet Öztürklevent, Atila Özer, Ahmet Ümit Akkoca, Azem Yılmaz, Bahattin Bahadır Yıldırım, Berk Olgun, Burhanettin Ardagil, Bora Özen, Bülent Karaköse, Bülent Okutan, Birol Çün, Cengiz Çalış, Cemalettin Güzeloğlu, Çiğdem Demir, Ergül Aktaş, Erol Özdemir, Erdem Çolak, Elgin Akpınar, Erhan Şengel, Engin Selçuk, Gökhan Hançer, Fahri Eyican, Hatice Çelenk, Hasan Gümüş, Hilal Dinç, İhsan Kocagöz, İbrahim Tuncay, İsmet Lokman, Kemal Özyurt, M. Kemal Coşlu, Muharrem Öztürk, Mehmet Selçuk, Muammer Olcay, Muammer Kotbaş, Mehmet Arslan, Murat Gök, Mete Arif Tokmak, Mustafa Yıldız, Musa Gümüş, Mahmut Akgün, Mustafa Bora, Muammer Bilen, Mustafa Kuzu, Musa Keklik, Mehmet Zeber, Mete Ağaoğlu, Murat İlhan, Nuri Bilgin, Nuhsal Işın, Önder Önerbay, Ömer Çam, Özcan Çalışkan, Oktay Bingöl, Orhan Terzioğlu, Ömer F. Servi, Ruhi Bulduk, Refik Tiniş, İ. Serdar Sayar, Şenol Hocaoğlu, Selim Tanrıseven, Seçkin Temur, Sadık Pala, Serdar Günbilen, Sema Ündeğer, Sedat Öztürk, Sait Munzur, Ümit Müfit Dinçay, Uğur Pamuk, Yüksel Bayram, Yaşar Babalık.
Erdoğan Bozok ile Akdağ Saydut tarafından yayına hazırlanan ve Beltaş A.Ş. Kültür Yayını olan albümün basım yeri Gün Ofset Matbaacılık, basım tarihi ise Mart 2010. Künye sonunda "Para ile satılmaz" notu yer alıyor.
Unutmadan; daha önceki yıllarda, ödül töreninin yapıldığı kültür merkezi salonunda, kazanan ve seçilen karikatürlerden oluşan bir sergi yapılırdı. Bu yıl yarışma sergisini göremedik; yalnızca perdeye yansıtılan ödüllü karikatürleri kısa süreliğine izlemekle yetindik. Kim lafı uzattıysa onun eseri o kadar çok durdu perdede. İyi bir karşılaştırma gelecek yılki albüme kaldı nasipse; elbet o zamana kadar bir şekilde bu yarışma sergisi Nehar Tüblek ustanın adına yakışır biçimde açılamazsa...

İsmet Lokman
2 yorum:

cıgdem dedi ki...

Karikatürüme yer verdiğiniz için teşekkür ederim Kemal Bey.Albüm umarım elime ulaşır :)

cıgdem demır dedi ki...

albüm hala gelmedi,bilgisi olan var mı acaba?