1.1.17

10. Don Quichotte Uluslararası Karikatür Yarışması 2017: Farklılığa Saygı

10. DON QUICHOTTE ULUSLARARASI KARİKATÜR YARIŞMASI 2017
Konu: "Farklılığa Saygı"
Dünya üzerinde yaşayan toplumlar dil, din ve ırksal özelliklerine göre ayrışır. Bunlar "Farklılık" tanımını oluşturan temel özelliklerdir. Bu anlamda eşitlik söz konusu olmayabilir. Zira her bireyin ayrı bir rengi vardır. Geniş kitleler içinde bu kavramlara günümüzde ne yazık ki, ayrıştırıcı anlamlar yüklenmiştir. Oysa bu farklılıkları birer zenginlik olarak görmemiz gerekir. Farklılıklar karşısında yapılması gereken şey, insanları olduğu gibi kabullenmek ve onların farklılıklarına saygı duymaktır. İnsanların düşüncelerine, yaşam tarzlarına, hayata bakışlarına saygı göstermek toplumsal değerlerin başında gelir. Bu farklılıklar asla öteleme ve dayatma unsuru olmamalı, baskıya dönüşmemelidir. İnsanların değerleri, yaşam tarzları, olaylara bakış açıları, inançları, beklentileri, zevkleri, dünyayı algılama ve yorumlama şekilleri farklı olabilir. Tüm bunlar hayatın zenginlikleridir. Karşımızdakini tanımak, anlamak ve farklılığı ne olursa olsun, sahip olduğumuz tüm haklara onun da sahip olduğunu bilmek hümanist yanımızı ve evrenselliğimizi yüceltir.
Toplumda bazı kitlelerin diğerlerini de kendilerine benzetmek istemeleri, onların kültürel mirası olan farklılıklarını reddetmeleri toplumsal değerlere yapılabilecek en büyük kötülüktür. Hangi toplum olursa olsun tüm bireyler eşit koşullarla ve haklarla yaşayabilmelidir. Her ırkın renkleri ayrıdır ama birleştiğinde gökkuşağı örneği muhteşem bir ahenk oluşur. Hangi ırktan, dilden, dinden olursak olalım rengarenk bir dünyada yaşamak hepimizin hakkıdır. Farklılıklara saygı duyalım.
Bu yarışmayı düzenlemekteki amacımız, farklılığı irdeleyerek, toplumların yaşamındaki önemini vurgulamak ve hayata geçirilebilmesine karikatür sanatıyla katkıda bulunmaktır.
Yarışma Koşulları:
1) Yarışmaya sadece internet üzerinden (respect@donquichotte.org) katılınabilir.
2) Yarışmaya katılacak karikatürlerin daha önce hiç bir yarışmada ödül almamış olması gerekmektedir. Aksi takdirde ödülün geri alınabilmesi söz konusu olabilecektir.
3) Karikatürler A3 boyutunda, 300 dpi ve JPG formatında olacaktır. (Siyah-beyaz veya renkli olabilir, her türlü boyama tekniği serbesttir.)
4) Yarışmaya son katılım tarihi 15 Mart 2017'dir.
5) Ön Seçici Kurul 20-31 Mart 2017 tarihleri arasında gelen karikatürlerden 100 finalist belirleyecek. Finalistler 10 gün boyunca sosyal medyada ve DQ internet sitesinde yayınlanacaktır.
6) Seçici kurul, gelen karikatürleri 1-7 Nisan 2017 arası değerlendirecek, sonuçlar 10 Nisan 2017 tarihinde açıklanacaktır.
7) Ödül töreni ve sergi, 5 Mayıs 2017 tarihinde Filderstadt Sanat Galerisi‘nde gerçekleşecektir.
8) Gönderilen karikatürler Don Quichotte arşivinde muhafaza edilecektir.
9) Yarışma albümü pdf olarak hazırlanacak, gerekli sponsor desteği sağlanırsa bastırılacaktır.
10) Ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan karikatürler, Avrupa'nın değişik ülkelerinde sergilenecektir.
Ödüller:
- Birincilik Ödülü: 1.000 Euro+Don Quichotte Madalyası
- İkincilik Ödülü: 750 Euro+Don Quichotte Madalyası
- Üçüncülük Ödülü: 500 Euro+Don Quichotte Madalyası
- 10 adet Mansiyon
Ön Seçici Kurul:
- Hayati Boyacıoğlu/Almanya
- İsmail Doğan/Belçika
- Erdoğan Karayel/Almanya
Seçici Kurul:
- Tan Oral/Türkiye
- Gürbüz Doğan Ekşioğlu/Türkiye
- Elena Ospina/Kolombiya
- Peter Nieuwendijk/Hollanda
- Jitet Koustana/Endonezya
- Marco De Angelis/İtalya
- Walter Toscano/Peru
- Valeriu Kurtu/Almanya
- Ivailo Tsvetkov/Bulgaristan
- Hicabi Demirci/Türkiye
- Hayati Boyacıoğlu/Almanya
- Erdoğan Karayel/Almanya
Teknik Asistan:
Saadet Demir Yalçın/Türkiye.
Kaynak: facebook.
WEB: donquichotte.

Hiç yorum yok: