27.9.12

Kadınların Gözünden "Çağdaş Sanatlarda Merkezileşme" Sergisi 1 Ekim'de

40 Kadın Sanatçı 1 EKİM'den itibaren Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde!
1-14 EKİM 2012 tarihleri arasında Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde gerçekleştirilecek olan serginin küratörlüğünü Saliha Kasap yapıyor. Sergide resimden videoya, enstalasyondan fotoğrafa çeşitli sanat disiplinlerine yer veriliyor. Yapıtlar, kadın sanatçıların gözünden merkezileşme sorununun dayattığı “göç” olgusunu toplumsal cinsiyet eşitliği vurgusuyla öne çıkarıyor.
Uçan Süpürge Haber Merkezi
6 Eylül 2012
Proje kapsamında yapılan video röportajlarda sanatçılara yöneltilen “Doğduğunuz, büyüdüğünüz ve yaşadığınız yerden neden ve hangi koşullarla ayrılmak durumunda kaldınız? Bu durumun kadınlık deneyimlerinize olumlu-olumsuz etkileri nelerdir?” sorularına verdikleri çarpıcı yanıtlar, Türkiye’den Özge Çelikaslan ve Bulgaristan’dan Milena Gramova’nın video art çalışmalarıyla sergi boyunca izleyicilerle buluşacak.
Türkiye ve Bulgaristan’dan Sanatçılar
“KİM GİTTİ/GERİDE NE KALDI?” projesine sadece sergide yer alan yapıtlarıyla değil, politik duruşları ve toplumsal cinsiyet odaklı yaklaşımlarıyla da özel olarak destek veren ve tüm sürece katkıda bulunan sanatçılar; Ardan Özmenoğlu, Bahar Oganer, Boryana Rossa, Burçak Bingöl, Diana Kamenova Boneva, Elena Kaludova, Gül Ilgaz, Gülçin Aksoy, Hatice Karadağ, Ilka Peicheva, İlke Yılmaz, Kalina Dimitrova, Katia Damianova-Terzieva, Lora Dimova, Maria Sezer, Merve Şendil, Milena Gramova, Miryana Todorova, Nancy Atakan, Nazan Azeri, Nazlı Eda Noyan, Neşe Akbaş, Nezaket Ekici, Pavlina Chakarova, Penka Mincheva, Petja Dimitrova, Rada Dicheva, Ralitsa Yaneva, Raziye Kubat, Stela Vasileva, Svetlana Mircheva, Svetozara Alexandrova, Şükran Moral, Vasilena Gankovska, Vessela Statkova, Violeta Tanova, Yeşim Akdeniz, Zeyno Pekünlü, Melike Kılıç ve Özgül Arslan.
Paralel Etkinlikler: Paneller
Paneller; “Merkezileşme ve Toplumsal Cinsiyet” ve “Kurumsallaşma ve Toplumsal Cinsiyet” ana temaları çerçevesinde gerçekleştirilecek. Çağdaş sanatlar alanında fikir üreten akademisyen, küratör ve sanatçılardan oluşan konuşmacılar; Beral Madra, Fırat Arapoğlu, Pavlina Dublekova, Kristin Razsolkova ve Svetlana Murcheva’nın “Kurumsallaşma ve Toplumsal Cinsiyet”; Prof. Dr. Filiz Yenişehirlioğlu, Emek Can Ecevit, Nezaket Ekici, Mariana Prodanova ve Maya Krasteva’nın “Kurumsallaşma ve Toplumsal Cinsiyet” temaları çerçevesinde yapacakları sunumların ardından soru-cevap bölümüne geçilecek.
Danışma kurulunda çok özel isimler var
Projenin danışma kurulunda; sanat eleştirmeni ve küratör Beral Madra, Başkent Üniversitesi Sanat Tarihi ve Müzecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Filiz Yenişehirlioğlu, küratör Döne Otyam, Londra Brunel Üniversitesi’nden akademisyen Emek Can Ecevit, Uçan Süpürge Genel Koordinatörü Sevna Somuncuoğlu, Sofya Çağdaş Sanatlar Enstitüsü'’nden küratör Maria Vassileva, kültürel çalışmalar uzmanı Yanka Valcheva, toplumsal cinsiyet uzmanı Lubov Kirilova ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Plevne temsilciliğinden uzman Silvia Betovska yer alıyor.
Kaynak: Obur Mizah Karikatür Sitesi
Obur Mizah Cartoon Website

www.oburmizah.com

Hiç yorum yok: