30.4.17

Tarım konulu Olense Kartoenale karikatür yarışması 2017, Belçika

Olense Kartoenale yarışması 2017, Belçika
Katılım site adresinden yapılmalıdır; kartoenale@olen.be haberleşme adresine eser yollamayınız. Eserlerin 1 Temmuz'dan itibaren gönderilmesi isteniyor. Dolayısıyla, katılım formu ve eser yükleme sayfası o tarihte kullanıma açılacaktır.
Tüm dünya çizerlerine açık olan yarışma iki kategoride düzenleniyor:
A) Genç kategorisi: 15 (dahil) yaşa kadar,
B) Yetişkin kategorisi: 16 yaş ve üstü çizerler.
Konu (Theme): Tarım/Ziraat (Agriculture).
Ayrıca Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) bu yıl yine bir özel ödül veriyor; 2017 konusu: İnsan hakları (Theme: Human Rights).
Sayı: Her konuda en çok 5 adet yazısız karikatür: Dijital üretilmiş ya da orijinal çizimden taranmış, JPEG formatta, en az 300 dpi (2480 x 3543 piksel) çözünürlükte dosya olarak gönderilecektir (300 dpi ve daha yüksek çözünürlükte taranmış/üretilmiş eserler yarışma sitesine yüklenebilmektedir; daha düşük çözünürlükte dosyalar otomatik olarak kabul edilmemektedir: http://olensekartoenale.be/ ).
Teknik: Siyah-beyaz veya renkli.
Boyut: Standart 21 x 30 cm (A4).
Katılım, doğrudan yarışma sitesindeki formu doldurup eser yüklemek suretiyle yapılacaktır: www.olen.be. Sitede aranacak kelime: kartoenale.
Seçilen eserler bir albümde toplanacak ve seçilen eser sahiplerine birer albüm yollanacaktır.
Kazanan eserler düzenleyen kurum veya konu sponsorunun mülkiyetine geçer. Seçilen eserler etkinlik ve beldenin tanıtımı amacıyla kullanılabilir.
Dikkat: Ödül kazanan eserin orijinali, düzenleyen kuruluşun talep ettiği tarihi izleyen 2 gün içerisinde Community Olen, Dorp 1, 2250 Olen, Belgium adresine geleneksel posta (iadeli taahhütlü) veya kargo ile gönderilmek (postaya verilmek) zorundadır.
Ödüller:
Genç kategorisi: 200, 175, 150, 100 Avro.
Yetişkin kategorisi: 1500, 700, 400, 300 Avro.
“İnsan Hakları” konulu Özel Ödül: 350 Avro.
Ödül töreni: 10 Kasım 2017 Cuma 20:00 Olen şehir meclisi salonu, Dorp 1, 2250 Olen.
Sergi aynı adreste 12 Kasım Pazar tüm gün ve sonrasında hafta içi çalışma saatleri içerisinde 2017 Aralık sonuna kadar görülebilir.
Son katılma: 12 Eylül 2017 saat 24:00.
Kayıt olma ve eser yükleme için yarışma sitesi: http://olensekartoenale.be/ (Birkaç dilde şartname indirilebiliyor, şartname sonundaki "Tarım" konulu kısa açıklama aşağıdadır).
“Agriculture”
Since man noticed a connection between fallen seeds and the growing of crops, some 9.000 years ago, the possibilities to influence and improve this process have increased. So today we have arrived at the stage of genetic manipulation.
The scale of cultivation, monocultures, irrigation, mechanisation, industrialisation and robotics, the improvement of crops, the immunity against drought, cold and insects, the accelarated aging…
However, this isn’t a mere positive evolution. More can be less: depletion of soils, deforestation, pollution by toxic additives, market related crops that are not cultivated in the need for food supply rather than financial purposes.
Agriculture has ushered a global revolution since the dawn of the human history. What can we expect from it in the future? Fields on Mars, mushrooms from the Moon?

Hiç yorum yok: