27.4.10

Doç.Dr. Halis Dokgöz'ün "Çizgisel" albümü yayınlandı

Türk Tabipleri Birliği Yayınları tarafından yayınlanan Doç.Dr. Halis Dokgöz’ün 25 yıldır çizdiği karikatürlerden oluşan “ÇİZGİSEL” karikatür kitabı çıktı.
Önsözünü Türk Tabipleri Birliği Başkanı Prof.Dr. Gencay Gürsoy’un yazdığı kitapta ayrıca Brezilyalı ünlü çizer Carlos Amorim, Tan Oral, Raşit Yakalı, Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Başkanı Hüseyin Çakmak, Almanya’dan Don Quichotte dergisi editörü Erdoğan Karayel, İsviçre’den Dünya Sağlık Örgütü’nde çalışan Doç.Dr. Ümit Kartoğlu, Psikiyatrist yazar Dr. Kaan Arslanoğlu, Prof.Dr. Şebnem Korur Fincancı, Prof.Dr. Oğuz Polat, Prof.Dr. Sermet Koç, Prof. Nadir Arıcan ve Yrd.Doç.Dr. Muhammet Can’ın karikatürler üzerine değerlendirmeleri de yer almaktadır.
Kitap Dokgöz’ün 1985’ten beri çizdiği karikatürlerden bir seçki niteliği taşımaktadır. Karikatürler daha çok tıp, sağlık ortamı, hekim-hasta ilişkileri, insan hakları, çocuk hakları, çevre gibi toplumsal yaşama ilişkin geniş bir perspektiften bakıyor. Renkli kuşe kağıda baskılı kitap çizerden ve Türk Tabipleri Birliği’nden temin edilebilir.
Adres:
TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ MERKEZ KONSEYİ
GMK Bulvarı, Şehit Daniş Tunalıgil Sok. No: 2 Kat: 4,
06570 Maltepe - ANKARA / TÜRKİYE
Telefon: (0 312) 231 31 79 (pbx) Faks: (0 312) 231 19 52-53
http://ttb.org.tr/ e-posta: ttb@ttb.org.tr

Halis Dokgöz Kimdir?
1967 yılında Çorum’da doğdu. 1989 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1999’da İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde Adli Tıp ihtisasını tamamladı. Halen Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.
Karikatüre 1985’te başladı. İlk karikatürü aynı yıl “Kılçık” dergisinde yayınlandı. Daha sonra karikatürleri Gırgır, Limon, Çarşaf, Gümgüm, Akrep (Kıbrıs), Hallo (Almanya), Cumhuriyet, Bulvar, Bizim Gazete, Milliyet, Birgün ve Sabah gibi pek çok gazete ve dergide yayınlandı. Düzenli olarak Kılçık, Tıp Dünyası, Sendrom, Hiç, Fesat, Homur ve Hekim Forumu dergilerine çizdi. Birçok ulusal ve uluslararası yarışmaya katıldı, 12 ödül aldı. Pek çok ortak ve karma sergilere katıldı. İlk kişisel sergisini 1991’de Ankara’da 2.Tıp Fuarı’nda açtı. 1989’da “Güneşin Girmediği Yere” adlı ilk albümünü yayınladı. Karikatürleri yanında tıbbi illüstrasyonlar da yapmaktadır. Evli ve ikiz çocuk babasıdır. Karikatürlerini http://medicalart.tripod.com/ adresinde sergilemektedir.

Hiç yorum yok: