22.3.17

Çizerlerimize yeni uluslararası ödüller

* Romanya'da bu yıl 2.si yapılan Bükreş Uluslararası Karikatür Yarışması'nda İkincilik Ödülü Türkiye'den Oğuz Gürel'in 8 Mart çalışmasına verildi (Yukarıda). İnternet katılımlı düzenlenen yarışmada tüm kazananlar ve jüri üyeleri için bkz: bestcartoons.
* Slovakya'nın Presov kentinde bu yıl 23.sü düzenlenen "Bira" konulu Uluslararası Altın Fıçı Karikatür Yarışması'nda Türkiye'den katılan çizerler Ozan Çavdar Üçüncülük Ödülü ve Ömer Fırat Deniz Onur Mansiyonu kazandılar. Tüm kazananlar için bkz: humortoons.

20.3.17

6. Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması 2017, Kıbrıs

GİRNE BELEDİYESİ
KIBRIS TÜRK KARİKATÜRCÜLER DERNEĞİ
16. ZEYTİN FESTİVALİ
6. ULUSLARARASI “ZEYTİN” KARİKATÜRLERİ YARIŞMASI 2017
KATILIM KOŞULLARI
(GİRNE – KIBRIS)
1 – Bu yarışma – din, dil, ırk ayrımı yapılmaksızın – amatör veya profesyonel tüm Dünya karikatürcülerine veya karikatür çizebilen herkese açıktır.
2 – Konular:
Zeytin, Zeytin ve Zaman, Zeytin ve Tarih, Zeytin ve Mitoloji, Zeytin ve Teknoloji, Zeytin ve Kıbrıs, Zeytin ve Hayat, Zeytin ve Barış, Zeytin ve Savaş, Zeytin ve Sağlık, Zeytin ve Kadın, Zeytin ve Adam, Zeytin ve Çocuk, Zeytin Ağaçlarının Kesilmesine Karşı Karikatürler, Zeytin Yağı, Zeytin Dalı, Zeytin Ağacı, Zeytin’in Yararları, Zeytin ve Yağ Değirmenleri vd.
3 – Yarışmaya gönderilecek eserler karikatür tarzında olmalıdır. Resim veya illüstrasyon tarzında olan eserler kabul edilmez. Karikatürler yazısız olmalıdır.
4 – Yarışmaya gönderilecek eserler orijinal olacaktır. Ölçü: A4 veya A3. Siyah-beyaz veya renkli. Her katılımcı isim, soy isim, adres, telefon, e-posta adresini karikatürün arkasına yazacak; fotoğraf ve kısa özgeçmiş gönderecektir.
5 – Yarışmaya gönderilecek eserlerin önceden yayınlanmış olmaları önemli değildir ancak, yarışmaya gönderilecek eserler daha önce herhangi bir etkinlikte ödül kazanmamış olmalıdır.
6 – Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri’nin değerlendirmesine sunulan ve finale kalan eserler, yarışmanın resmi web sayfasında yayınlanacak ve karikatürcülerin, karikatürcü örgütlerinin, benzer – taklit – çalıntı karikatürlere karşı oluşturulan uluslararası organizasyonların dikkatine ve itirazına getirilecektir. Herhangi bir karikatürün çalıntı – taklit veya benzer olduğu veya daha önce başka bir yarışmada ödül aldığı (yayınlandığı tarih ile) belgelendiği taktirde, o karikatür iptal edilir ve bir sonraki yüksek puanı alan karikatür dikkate alınır.
7 – Yarışmaya istenildiği sayıda eser ile katılmak mümkündür ancak, bir katılımcıya birden fazla ödül verilemez.
8 – Eserler en geç 30 NİSAN 2017 tarihine dek, belirtilen adrese gönderilmiş olmalıdır.
9 – Gönderilecek karikatürler – ödül alsın veya almasın – geri iade edilmeyecek ve Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği tarafından oluşturulacak “Uluslararası Kıbrıs Karikatür Müzesi”nin arşivine kalacaktır.
10 – Yarışmada ödül kazanan eserlerin yanısıra, Düzenleme Kurulu’nun uygun göreceği eserler bir albüm halinde yayınlanacak ve ayrıca “16. Uluslararası Zeytin Festivali 2017” kapsamında Girne Belediyesi önündeki Ramadan Cemil Meydanı’ndaki açık alanda sergilenecektir.
11 – Yarışma sonuçları, ödül kazanan çizerlere ve basın – yayın organlarına iletilecektir.
12 – Yarışmada (bu şartname kapsamında belirtilen) ilk üç ödül ile özel ödülleri (6 özel ödül) kazanan çizerlerin ödül törenine katılmaları için gerekli ulaşım ve konaklama giderleri Girne Belediyesi’nce karşılanacaktır. Ödül töreni için yapılacak davete 10 gün içerisinde yanıt verilmemesi durumunda, ödül kazanan çizer, bu maddede garanti edilen ulaşım ve konaklama giderlerinden yararlanamaz.
13 – Yarışmaya gönderilen tüm karikatürler, Girne Belediyesi veya Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği tarafından kart, poster, albüm, gazete, dergi, kitap, CD ve benzeri tekniklerle basılıp çoğaltılabilecektir.
14 – Katılımcılar yarışmaya eser göndermekle, yarışma koşullarını kabul ettiklerini ve gönderdikleri eserlerin bu şartnamede belirtilen yerlerde kullanımı halinde, gelecekte herhangi bir maddi tazmin istemeyeceklerini kabul etmiş olacaklardır.
15 – Sergi veya albüm için, dijital eserler şu adrese gönderilebilir: olivecartoons@gmail.com Gönderilecek dijital eserler ödül kapsamına alınmaz.
ÖDÜLLER:
1. Ödül: 1.000 Euro + Altın Zeytin.
2. Ödül: 800 Euro + Gümüş Zeytin.
3. Ödül: 600 Euro + Bronz Zeytin.
6 Çizere Özel Ödül (Bronz Zeytin)
100 Çizere Finalist Plaketi
EN SON KATILIM:
30 NİSAN 2017
GÖNDERİM ADRESİ:
Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği
6. Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması
Posta Kutusu: 87 (Posta Kodu: 99000)
Lefkoşa – Kuzey Kıbrıs
WEB SAYFASI:
http://www.zeytinkarikaturleri.com
DÜZENLEME KOMİTESİ.
*
(İlk yayın: 9.12.2016 01:00).

19.3.17

İnternet önkatılımlı Uluslararası "Özgürlük" Karikatür Yarışması 2017, Polonya

İnternet önkatılımlı Uluslararası “Özgürlük” Karikatür Yarışması
Tüm profesyonel çizerler katılabilir.
Konu (Topic): Özgürlük, Hürriyet, Serbestlik, Bağımsızlık: bireysel / siyasi / sanatsal özgürlük; esaretten / kölelikten kurtuluş; hürriyet ve mesuliyet; özgürlüğün bedeli; hürriyetin sınırları (FREEDOM: individual, political, creative, no bondage, responsibility to freedom, price of freedom, the limits of freedom).
Katılım 2 aşamalıdır:
1. Ön katılım:
Eserlerin 30.05 - 30.06.2017 tarihleri arasında dijital kopyaları (300 dpi, jpg veya tiff format, uzun kenar ortalama 2000 piksel) eklenip yollanacağı adres: spak@mysyrowicz.com
Sayı: En fazla 5 eser. Daha önce ödül kazanmamış olmalı. Eserler numaralanıp gönderilmelidir ki seçilirse orijinali isteneceğinden yanlış eser anlaşılmasın.
Teknik: Serbest.
2. Katılım: İnternetten önkatılımla yollanan eserlerden 15 Temmuz’a kadar seçilenler, sanatçıya e-mail yoluyla bildirilerek belli bir süre içinde (20 Temmuz – 20 Ağustos 2017) orijinal(ler)in ulaştırılması istenecek. Bu eserlerin gönderileceği adres:
Association of Polish Cartoonists, "FREEDOM", ul. Helenowska 16, 05-807 Podkowa Leśna, Poland
Bu orijinallerin koşulları:
Boyut: En az 210 x 297 mm (DIN A4), en fazla 297 x 420 mm (DIN A3).
Dijital teknikle üretilmiş eser çıktıları Baskı no:1 anlamında elyazısıyla "Print 1" diye işaretlenip imzalanmalıdır.
Fotokopi vb. kabul edilmez.
Her eserin arka yüzünde çizerin adı soyadı, posta adresi, tel no, e-mail adresi ve (varsa) eser adı (name, address, phone, email, title) belirtilecektir. Fotoğraflı kısa biyografi eklenmesi de isteniyor.
Seçilen eserler, düzenleyen kuruluş tarafından bu etkinliğin tanıtımı amacıyla kullanılabilir (poster, albüm, vb). Ödül kazananlar dışındaki eserlerin tüm telif hakları, çizerlerine aittir.
Jüri değerlendirmesi 20 Eylül 2017 tarihine kadar sonuçlanacaktır. Kazananlara e-mail yoluyla haber verilecektir.
Ödüller: İlk 3 dereceye sırasıyla 1500, 1000, 750 Avro. Ayrıca 3 Mansiyon (herbiri) 200 Avro. Özel ödüller de verilebilir.
Ödül kazanan eserlerin telif hakkı, düzenleyen kuruluşun veya sponsorun mülkiyetine geçer.
Ödül töreni ve Sergi: Varşova, Aralık 2017. Katılan ve kazananlar törene davet edilecektir. Sergi, başka şehirlerde de tekrarlanabilir.
Albüm: Kapsamlı bir katalog planlanmaktadır. Sergi ve albümde eseri yer alan karikatürcülere bir adet albüm gönderilecektir.
Eser iadesi, yazılı talep edilmesi ve masrafı karşılanma koşuluyla, sergilemeler sonrası, 2019’da yapılabilir.
Yarışmaya son önkatılım: 30 Haziran 2017
Ek bilgi için:
Sergi küratörü Witold Mysyrowicz witold@mysyrowicz.com
Kaynak: caricaturque.

18.3.17

22. Uluslararası Zagreb Karikatür Sergisi 2017, Hırvatistan

22. Uluslararası Zagreb Karikatür Sergisi 2017, Hırvatistan
Yaş, cinsiyet veya meslek sınırlaması olmaksızın, tüm karikatürcülere açık olan bu yarışma, Hırvat Karikatürcüler Derneği tarafından düzenleniyor.
Konu: Oteller, Gençlik yatı yurtları / Ucuz oteller, Möbleli/Apart daireler, Kamplar / Kampingler: Turizm sektöründe çalışanlar ile turistlere ilişkin gülünç öyküler (HOTELS, HOSTELS, APARTMENTS AND CAMPS: Tourism workers and tourists' funny stories)
Boyut: A4 (21 x 29,7 cm) veya A3 (42 x 29,7 cm)
Teknik: Siyah beyaz veya renkli.
Sayı: En fazla 3 eser. Karikatürler daha önce yarışmalarda ödül almamış, orijinal veya dijital ürün olmalı, her eserin arka yüzünde sanatçı adı, soyadı, adresi bulunmalı ve paspartusuz, çerçevesiz olarak yollanmalıdır. Dijital ürünlerin ön yüzü sanatçı tarafından kurşunkalemle numaralanmalı ve kurşunkalemle imzalanmalıdır. Kopiler kabul edilmez.
Ödüller: 1000, 500, 300 Avro. Ayrıca 5 Özel Mansiyon verilecektir. Seçilenlere albüm gönderilir.
Düzenleyen dernek, katılan eserleri telif ödemeksizin tanıtım amaçlı yayınlarda kullanabilir. Kazanan eserler geri verilmez. Öbür orijinal eserler, ayrıca talep edilirse, sergilemeler sonrası (2018 yılı ikinci yarısında) geri gönderilir.
Sergi: 30 Mayıs 2017, Gallery Klovićevi dvori, Zagreb.
Son katılma: 13 Nisan 2017
WEB: http://www.hdk.hr/ .
Yarışmaya katılım adresi:
CROATIAN CARTOONIST ASSOCIATION
(HRVATSKO DRUŠTVO KARIKATURISTA)
SAVSKA CESTA 100
10000 ZAGREB, CROATIA.
*
İlk yayın: 21.12.2016 11:30.

17.3.17

İran'dan ve Kolombiya'dan çizerlerimize uluslararası ödüller

İran'da bu yıl "Güvenli Toplum" üstbaşlığıyla düzenlenen ve kentlerde güvenlik, çevre, sağlık ve şehirlerin geleceği gibi konuları kapsayan uluslararası karikatür yarışması sonuçlandı. Katılımın internetten yapıldığı yarışmada Birincilik Ödülü Romanya'dan Doru Axinte, İkincilik Ödülü İran'dan Sajad Rafeei'nin oldu. Etkinlikte iki adet Üçüncülük Ödülü verildi: Birini Armen Hamonangan, diğerini ise Türkiye'den katılan çizer Ömer Çam'ın çalışması kazandı (Yukarıda).
İran'daki aynı yarışmada Kaan Saatçı'nın bir karikatürü de Onur Mansiyonu ile değerlendirildi (Altta). Tüm kazanan eserler için bkz.
Kolombiya'da bu yıl "Alberto Urdaneta'ya saygı" konulu portre ve "Barış" konulu karikatür dallarında internet katılımlı yapılan 3. Noticartun Uluslararası Karikatür Yarışması'nda Ömer Çam ikinci dalda İkincilik Ödülü kazandı (Aşağıda). Tüm kazanan eserlert için bkz.

Uluslararası (internet katılımlı) Trump-izm Karikatür Yarışması 2017, İran

Uluslararası Trump-izm Karikatür Yarışması 2017
İki bölümde (Section) düzenleniyor:
Karikatür (Cartoon) ve Portre Karikatür (Caricature).
Teknik: Serbest
Konu (Theme):
Karikatür bölümünde: Trump-izm (Trumpism)
Trump ve Irkçılık (Trump & Racism)
Trump ve Göç/İltica (Trump & Immigration)
Trump ve Duvar (Trump & The Wall)
Trump ve Basın/Gazeteciler (Trump & Mass Media/Reporters)
Trump ve Kadınları aşağılama (Trump & Humiliation Of Women)
Trump ve Twitter (Trump & Tweet)
Portre Karikatür bölümünde: Donald Trump
Boyut: Karikatürler 300 dpi çözünürlükte,
eni veya boyu 2000 piksel, Png veya JPG formatında olacaktır.
Sayı: Her bölümde en çok 5 karikatür.
Eserler daha önce ödül kazanmış olmamalıdır.
Katılımcı, Word dosyası formatında, Fotoğrafı ile tam olarak
Adı Soyadı, Posta adresi, E-mail adresi, Telefon no
(Photo, Full Name, Post Address, Email Address, Phone Number)
bilgilerini de içeren biyografi (CV) göndermelidir.
Albüm: Eserleri yarışma albümünde yayınlanan
sanatçılara birer adet albüm gönderilecektir.
Ödüller:
Karikatür bölümünde: 
Birincilik: 1500 $, Andaç ve Onur Mansiyonu
İkincilik: 1000 $, Andaç ve Onur Mansiyonu
Üçüncülük: 500 $, Andaç ve Onur Mansiyonu
5 adet Özel Ödül: 1000 $.
Portre Karikatür bölümünde:
Birincilik: 1500 $, Andaç ve Onur Mansiyonu
İkincilik: 1000 $, Andaç ve Onur Mansiyonu
Üçüncülük: 500 $, Andaç ve Onur Mansiyonu.
Jüri Üyeleri:
Luc Descheemaeker (Belçika)
Silvano Mello (Brezilya)
Dr.Habib Sadeghi (İran)
Mohammadreza Doustmohammadi (İran)
Mahmood Azadnia (İran).
Son katılma: 05 Mayıs 2017
Eser ve katılımcı bilgileri dosyası yollanacak yarışma adresi:
Trumpismcontest@Gmail.Com
Tel:+98 21 88 911 214 , +98 21 88 911 215
Fax:+98 21 88 911 219
Web:Www.Irancartoon.Com.
Kaynak: caricaturque.

16.3.17

4. Uluslararası “Aleksandar Klas” Karikatür Yarışması 2017, Sırbistan

4. Uluslararası “Aleksandar Klas” Karikatür Yarışması 2017, Sırbistan
Sırbistan’ın en eski resimli mecmuası olan "Ilustrovana politika" ünlü çizeri Aleksandar Klas (1928-2002) anısına dördüncü karikatür yarışmasını düzenliyor. 1950’den itibaren 30.000 küsur karikatürü ulusal ve uluslararası basında yayınlanan Klas 60’tan fazla kişisel sergi açtı, 130’u geçen sayıda ödülüyle dünyanın en çok ödül kazanan karikatürcüsü olarak "Guinness rekorlar kitabı”na girdi (1990). Aleksandar Klas, karikatürün yanısıra resimle de uğraşıyor ve kitap resimliyordu.
Katılım koşulları:
Yarışma tüm dünya çizerlerine açıktır.
Konu (Theme): Serbest (Free).
Yarışmaya orijinal veya sanatçı tarafından (ıslak) imzalı dijital baskı eserler katılabilir.
Boyut: A4
Sayı: En çok 5 adet (daha önce ödül kazanmamış) eser.
Her eserin arka yüzünde ad, soyad, adres, tel no ve e-mail bilgileri bulunmalıdır. Eser(ler)le birlikte, bir foto ve kısa biyografi (CV) de gönderilmelidir.
Katılan eserler "Ilusrovana politika" mecmuasının mülkiyetine geçer ve yarışmayı düzenleyenler tarafından telif ödemeksizin kullanılabilir.
Yarışma sergisi ve ödül töreni 11 Kasım 2017'de Belgrad’da yapılacaktır.
Ödüller:
İlk 3 dereceye toplam 2000 Avro + diploma.
Ayrıca özel ödüller ve diplomalar verilecektir.
Yarışma sergisine ve albüme seçilen sanatçılara birer albüm gönderilecektir.
Katılanlar tüm koşulları kabul etmiş sayılır.
Yarışma adresine son teslim tarihi: 01 Eylül 2017.
Yarışma adresi:
ILUSTROVANA POLITIKA
Cetinjska 1
11000 Beograd
Serbia
Yarışma editörü: (Karikatürcü) Špiro Radulović spirorad@gmail.com.
Kaynak: caricaturque.

9.3.17

9. Medplan Uluslararası Mizah Sergisi 2017, Brezilya

9. Medplan Uluslararası Mizah Sergisi 2017, Brezilya
Tüm çizerler katılabilir.
Teknik: Serbest.
Üç bölümde düzenleniyor.
1. Karikatür / Siyasi karikatür (Cartoon / Charge).
Konu: Evlilik, izdivaç, nikah töreni (MARRIAGE).
2. Portre karikatür (Caricature). Konu: Serbest.
3. Çizgi öykü / Bant karikatür (Comic strip). Bir sayfayı aşmamalıdır; ancak bant karikatür ise bir sayfaya 5 bant yerleştirebilirsiniz. Konu: Serbest.
Boyut: 30 x 40 cm.
Sayı: Her bölümde en çok 5 eser. Eserler son katılım tarihine kadar herhangi bir ödül kazanmamış olmalıdır.
Her eserin arka yüzünde ya da internetten katılımda, sanatçı adı soyadı, posta adresi, e-mail, tel no, kimlik no*, Brezilya sosyal güvenlik no, banka hesap no* (full name, address, email, phone number, ID number, CPF - social security number, bank account) belirtilmelidir.
Katılım 2 yoldan biriyle yapılabilir:
1. Eserler geleneksel posta yoluyla gönderilebilir. Adres:
9º Salão Medplan de Humor
Rua Coelho Rodrigues, 1921
Centro CEP: 64000-080
Teresina-PI BRAZIL
2. Eserleri yarışma sitesinden (www.medplan.com.br) yükleme yoluyla gönderebilirsiniz (Her dosya, en fazla 3 megabit olabilir)
Katılım dönemi: 05 Nisan - 16 Haziran 2017 (Güney Amerika posta sisteminin ağır işlediği, Türkiye’den bir gönderinin adrese ulaşmasının en az bir ay aldığı unutulmamalıdır).
Sonuç açıklama ve sergi: 30 Temmuz 2017
Ödüller:
Karikatür / Siyasi karikatür dalında:
Birincilik 5.000 Real
İkincilik 3.000 Real
İnternet Ödülü: 2.000 Real.
Serbest konulu Medplan Portre Karikatür Ödülü: 2.000 Real.
Serbest konulu Medplan Çizgi öykü / Bant karikatür Ödülü: 2.000 Real.
İnternet Ödülü, 10-14 Haziran arasında www.medplan.com.br sitesinden yapılacak izleyici oylamasıyla belirlenecektir.
Seçilen eserler, gezici Medplan sergisine dahil edilecektir. Katılan / kazanan eserler geri verilmez.
Medplan çalışanları, onların yakınları ve bu organizasyonda görev alanlar bu yarışmaya katılamaz.
Katılanlar, bu koşulları kabul etmiş sayılır.
Daha ayrıntılı bilgi için tel.: +55 (86) 9975 2514.
* İstenen hesap bilgisini içeren uluslararası banka hesap numarası/international bank account number (IBAN) yazılması bence yeterlidir; ancak internet korsanlığı ve dolandırıcılık ihtimali dolayısıyla bu bilgiyi ve kimlik no bilgisini yazma konusunda hiç emin değilim; belki oraları boş bırakmak ve ödül kazanılması halinde talep etme mecburiyeti doğacağından bu bilgileri o vakit göndermek daha akıllıca olacaktır. KÖ.

8.3.17

19. Kragujevac Savaşa Karşı Uluslararası Karikatür (Bienali) Sergisi 2017, Sırbistan

19. Kragujevac Savaşa Karşı Uluslararası Karikatür (Bienali) Sergisi 2017, Sırbistan
Tüm dünya çizerlerine açık olan bu yarışmaya daha önce ödül kazanmamış orijinal karikatürler ile ıslak imzalanmış dijital ürünler kabul edilecektir.
Konu: Savaşa karşı çıkmak; ülkeler ve milletler arasında dayanışma.
Teknik: Serbest.
Boyut: En az A4 – En fazla A3.
Sayı: En çok 3 eser. Her eserin arka yüzünde sanatçı adı, soyadı, adresi, tel/faks no ve elmek adresi (name, surname, address, phone/fax, e-mail) belirtilmeli.
Ödüller:
Büyük Ödül «Barış Elçisi» 1500 €
Altın Plaket + 1000 €
Gümüş Plaket + 800 €
Bronz Plaket + 500 €
Bydgoscz (Polonya) Belediye Başkanlığı Ödülü 750 €
Ingolstadt (Almanya) Kent Ödülü 500 €
Bielsko-Biala (Polonya) Kent Ödülü 500 €
Suresnes (Fransa) Kent Ödülü 500 €
Pitesti (Romanya) Kent Ödülü 500 €
Carrara (İtalya) Kent Ödülü 500 €.
Jüri, ayrıca ödüle çok yaklaşan finalistleri diploma ile ödüllendirebilir.
Eserler geri verilmez Sergiye seçilen eserler yarışma albümünde yayınlanır.
Yarışma adresine son teslim: 05 Eylül 2017
Jüri: 8-09 Eylül 2017.
Sergi yöneticisi: Miodrag Stojilovic
WEB: http://www.antiwar.kragujevac.rs/
Yarışma adresi:
SALON ANTIRATNE KARIKATURE 
Spomen park «Kragujevacki oktobar» 
Desankin venac bb, 34000 Kragujevac 
Srbija / SERBIA
Elektronik katılım da kabul ediliyor; e-mail: salon@spomenpark.rs 

7.3.17

Bayraklı Belediyesi Aforizma (Duvar Yazıları) Yarışması 2017, Türkiye

BAYRAKLI BELEDİYESİ 2017
AFORİZMA (DUVAR YAZILARI) YARIŞMA
ŞARTNAMESİ

Birinci Bölüm
YARIŞMANIN AMACI
Aforizma Hakkında…
Fransızca kökenli olan bu kelime “aphorisme” sözcüğünden türeyerek dilimize yerleşmiştir. Bunun yanı sıra bu sözcüğün Latince’deki “aphorismus” sözcüğünden alıntılandığı da bilinmektedir. Türk Dil Kurumu sözlüğünde ise “Özdeyiş” şeklinde tanımlanmaktadır. Aforizma herhangi bir şeyi, bilinmesi gereken niteliği ile öz olarak anlatmak demektir. Dolayısı ile aforizmalar uzun olmayı sevmezler, kısadırlar. Aforizma bir şeyin özünü tek cümle anlatmalıdır.
Ülkemizde, yaşadığımız kent veya mahallemizde, duvarlarda bulunan “Komik” yazılar çok dikkat çekmektedir. Halk arasında “Duvar Yazıları” olarak bilinen bu özdeyişlerin aslında birer aforizma olduğunu söyleyebiliriz.
Yakın tarihimizde bu duvar yazıları bir döneme damga vurmuş, ne kadar mizaha yatkın bir toplum olduğumuz ortaya çıkmıştı. Belki bu yaratıcı güç sizde de var. Bir şeyleri kısa yoldan anlatıp, yazmak için bu yarışmamız bir fırsat olacaktır. O zaman kağıt kaleme sarılmanın zamanı diyoruz. Kısa ve özlü sözlerinizi bekliyoruz.

İkinci Bölüm
YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI
1.Yarışmaya profesyonel ve amatör herkes katılabilir. Yarışma konusu: “Serbest”tir.
2.Yarışmaya Bayraklı Belediyesi çalışanları ve çalışanların birinci derece akrabaları katılamayacaklardır.
3. Yarışmaya sadece internet aracılığı (e- posta) katılmak mümkündür. Katılım adresi: aforizma@bayrakli.bel.tr
4. Yarışmacılar yazdıkları (1 word dosyasına) aforizmaların altına mutlaka isim - soy isim, telefon, e- posta ve adreslerini yazmak zorundadırlar. Herhangi bir bilgi eksikliği olduğunda gönderilenler elenecektir.
5. Yarışmacılar en az 3, en fazla 5 aforizma ile yarışmaya katılabilirler.
6. Gönderilen aforizmaların herhangi bir yazı karakterine veya Graffiti’ye gerek yoktur. Küfür, argo, cinsellik ve hakaret içeren aforizmalar kabul edilmeyecektir.
7. Yarışmacıların göndereceği aforizmalar hiçbir yerde yayınlanmamış olmalıdır. Herhangi bir yerden alıntı, kopya veya çalıntı olduğu tespit edildiğinde ödül iptal edilecektir. Sonuçlar açıklandıktan sonra kamuoyunda paylaşılacak 7 gün içerisinde benzer veya kopya aforizmalar konusunda itirazlar, tekrar değerlendirilecek, haklılığı tespit edilirse ödüller iptal edilecektir. Daha sonra benzerlik konusunda itirazlar dikkate alınmayacaktır. Jürinin kararı kesindir.
8. Aforizmaların son gönderme tarihi 15 Mayıs 2017’dir.
9.Seçici kurul Mayıs ayı içerisinde toplanıp değerlendirme yapacaktır.
10. Yarışmaya katılan aforizmalar geri gönderilmeyecek ve eserlerin kullanım hakkı süresiz olarak Bayraklı Belediyesi’ne ait olacaktır.
11.Ödül töreni saati ve yeri “İdare” tarafından belirlenecek ve yarışmacılara bildirilecektir.
12. Bayraklı Belediyesi “Aforizma (Duvar Yazıları) Yarışması ”için gönderdiğim duvar yazısı bütünüyle kendime aittir. Daha önce hiçbir yarışmaya göndermediğimi, (BU HUSUSA AYKIRI DAVRANMAM DURUMUNDA YARIŞMA DIŞI TUTULACAĞIMI, PARA ÖDÜLÜ ALMIŞ OLMAM HALİNDE, ALDIĞIM PARAYI İADE EDECEĞİMİ), eserimin hiçbir şekilde, hiçbir eserle bariz benzerlik taşımadığını; Bayraklı Belediyesi “Aforizma (Duvar Yazıları) Yarışması” özel şartnamesini aynen kabul ve taahhüt ettiğimi arz ederim.

Üçüncü Bölüm
ÖN SEÇİCİ KURUL:
Hasan KARABAĞ- Bayraklı Belediye Başkanı
Selin ORHAN- Bayraklı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü
Ahmet Zeki YEŞİL- Mizah Yazarı
İbrahim ORMANCI- Mizah Yazarı
Üstay HERDEM- Mizah Yazarı
Mustafa YILDIZ- Karikatürcü
Serkan DEMİR- Karikatürcü
Not: Bayraklı Belediyesi, ön seçici kurul üyeleri arasından herhangi bir sebeple görev alınamaması durumunda yeni bir ön seçici kurul üyesi belirleme hakkına sahiptir.

Dördüncü Bölüm
YARIŞMA TAKVİMİ:
Son başvurusu: 15 Mayıs 2017 tarih mesai bitimi
Değerlendirme: Mayıs ayı içerisinde yapılacaktır.
Ödül töreni: Ödül töreni saati ve yeri “İdare” tarafından belirlenecek ve ilgililere bildirilecektir.

Beşinci Bölüm
ÖDÜLLER:
1.Ödül: 2.000 TL ve Plaket
2.Ödül: 1.500 TL ve Plaket
3.Ödül:1.000 TL ve Plaket
MANSİYON ÖDÜLÜ: (3 adet) 500 TL
• Yarışmaya katılma e-posta adresi: aforizma@bayrakli.bel.tr
• Şartname: www.bayrakli.bel.tr
• İRTİBAT ADRESİ:
BAYRAKLI BELEDİYESİ KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRLÜĞÜ
275/7 Sokak No:4 Manavkuyu Mahallesi Bayraklı-İZMİR
• Telefon: 0232 477 20 00.

2.3.17

19. Uluslararası DEBIUT Karikatür Yarışması, Zielona Gora 2017, Polonya

19. Uluslararası DEBIUT Karikatür Yarışması, Zielona Gora 2017, Polonya
Konu: PARA (MONEY)
Son katılım tarihi: 31 Mayıs 2017
Jüri toplantısı: Haziran 2017
Sonuç açıklama, seminer ve sergi açılışı: Eylül 2017
Ödüller:
5.000 (+heykelcik), 4.000, 3.000, 2.000 PLN.
Özel ödüller.
Yarışma tüm çizerlere açıktır.
Her katılımcı, yukarıdaki katılım formunu doldurup ekleyerek,
daha önce ödül kazanmamış, sınırsız sayıda orijinal eserle katılabilir.
Boyut en az A5 (14.8 x 21 cm) – en fazla A3, teknik serbest.
WEB: http://www.debiut.org.pl/
E-mail: debiut-zg@o2.pl
Yarışma albümü yayınlanması planlanmaktadır.
Eserler geri verilmez: Zielona Gora Şehir ve Eyalet Halk Kütüphanesi galerisine alınarak korunur.
Her eserin arka yüzünde sanatçı adı soyadı, adresi ve telefon numarası
(author, address, telephone number) okunaklı biçimde yazılı olmalıdır.
Tüm katılımcılar, eserlerinin etkinlik (yarışma ve sergi) tanıtımına yönelik
yayınlanmasını ve yukarıdaki öbür koşulları peşinen kabul eder.
Düzenleyen kuruluş, bu şartnameyi değiştirme hakkına sahiptir.
Tüm koşullar (PDF) ve Katılım Formu (PDF)
Yarışma adresi:
LSMDK DEBIUT (WİMBP) “CONTEST”
65-077 Zielona Gora
al.Wojska Polskiego 9
skr.pocztowa: 170
POLAND
*
Kaynak: feco-spain.

2. Ulusal Antalya Organize Sanayi Bölgesi Karikatür Yarışması 2017, Türkiye

2. ULUSAL ANTALYA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KARİKATÜR YARIŞMASI 2017
ANTALYA OSB Karikatür Yarışması
Konu: Üreten Sanayi
Son Başvuru Tarihi: 2 Mayıs 2017
Antalya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek olan yarışmanın amacı; sanayinin o kentte yaşayan insan için, şehrin bizzat kendisi ve ülke ekonomisi için önemine vurgu yapmaktır.
Bu bağlamda yarışmanın amacı, bugüne dek genel olarak çokça çizilen sanayilerin çevreye verdiği rahatsızlık, kirlilik vb. olumsuz tarafların aksine, bu kez sanayinin “olumlu ve faydalı” yanlarını yansıtmak, yaşama olan katkılarına vurgu yapmaktır.
Antalya OSB’de 8 ana sektörde faaliyet gösteren 266 tesis bulunmakta, bu tesislerde 13.000 kişiye iş istihdamı sağlanmakta ve OSB, kent ekonomisinde önemli bir rol oynamaktadır.
Özellikle belirtmeliyiz ki, Antalya OSB; geçtiğimiz yıllarda ülkenin “En Yeşil ve En Çevreci Organize Sanayi Bölgesi” seçilen, ekonomik büyümesine paralel olarak, doğal kaynakları, çevresel değerleri dengeli biçimde kullanarak ilerlemeyi, çalışanların sağlıklı ve insani ortamlarda üretim yapmasını ilke edinen, yaşama karşı duyarlı bir Organize Sanayi Bölgesidir.
“Üreten Sanayi” ana başlığının yanı sıra : “Sanayi ve insan, sanayi ve şehir, sanayi ve ülke, sanayi ve ekonomi, sanayi ve temiz çevre, sağlıklı ve insanca çalışma ortamları, sanayi ve doğaya saygı birlikteliği, sürdürülebilir üretimler, sanayi ve gelecek, sanayi ve iş imkanları, sanayi ve toplum, sanayi ve ticaret, sanayi ve aile, fabrikalar, iş alanları, makineler-insanlar, taşınan, ithal edilen, ihraç edilen, tonlarca üretimler” vb. tüm konularda karikatürler çizilebilir.
ŞARTNAME
1. Yarışmanın konusu: Üreten Sanayi
2. Son gönderme tarihi: 2 Mayıs 2017
3. Yarışma ulusal çapta olup, amatör ve profesyonel tüm yarışmacılara açıktır.
4. Yarışmaya en fazla 3 karikatür gönderilebilir.
5. Eserler, en az A4, en fazla A3 ebadında olmalıdır. Eserler, orijinal çizim olarak kargo ile ya da dijital ortamda e-mail ile gönderilebilir. Dijital olarak gönderilecek eserler, en az 300 dpi çözünürlükte ve en fazla 10 MB büyüklükte olmalıdır.
6. Yarışma için gönderilen eserlere, yarışmacının kısa özgeçmişi eklenmeli, eserlerin arka yüzüne; sanatçının adı, soyadı, doğum tarihi, adresi, telefon numarası ve e-mail adresi yazılmalıdır. Dijital katılımda bu bilgiler e-maile eklenmelidir.
7. Gönderilen karikatürler, daha önce başka bir yerde yayınlanmış olabilir; ancak ödül almamış olmalıdır.
8. Benzer ya da kopya karikatürler olması ihtimaline karşı, finale kalan karikatürler, 5-10 Mayıs 2017 tarihleri arasında www.antalyaosb.org.tr adresinde askıda bekletilecek ve bu süre zarfında olası itirazlar değerlendirilecektir. 10 Mayıs 2017 tarihinden sonra gelen itirazlar dikkate alınmayacaktır. 11 Mayıs 2017 tarihinde kesin sonuçlar açıklanacaktır.
9. Yarışmaya gönderilen karikatürler iade edilmeyecektir.
10. Yarışmaya gönderilen karikatürler, Antalya OSB tarafından ticari olmayan amaçlarla, internet ortamında afiş, kartpostal, reklam, albüm, davetiye vb. basılıp kullanılabilecektir; ancak eserlerin asıl sahibi sanatçının kendisidir. Yarışmaya eser gönderen çizerler bu şartları kabul etmiş sayılırlar.
11. Yarışma sonunda ödül almaya ve sergilenmeye değer görülen eserlerden oluşan bir albüm hazırlanıp, ödül kazanan ve albümde karikatürü yer alan sanatçıların adreslerine gönderilecektir.
12. Yarışmada ödül kazananların bir kişilik ulaşım ve bir gecelik konaklama giderleri Antalya OSB tarafından karşılanacaktır.
13. Yarışma Jürisi aşağıdaki isimlerden oluşmaktadır;
- Eray ÖZBEK
- Ahmet AYKANAT
- Engin SELÇUK
- Kürşat ZAMAN
- AOSB Yönetim Kurulu Üyesi
- AOSB Bölge Müdürü
14. Ödüller;
Birincilik Ödülü: 7000 TL ve AOSB Ödülü
İkincilik Ödülü: 5000 TL ve AOSB Ödülü
Üçüncülük Ödülü: 3000 TL ve AOSB Ödülü
Mansiyon 1: 1500 TL ve AOSB Ödülü
Mansiyon 2: 1500 TL ve AOSB Ödülü
Mansiyon 3: 1500 TL ve AOSB Ödülü
15. Yarışma Takvimi;
Son Gönderim: 2 Mayıs 2017
Jüri Toplantısı: 5 Mayıs 2017
Askı Süresi: 5-10 Mayıs 2017
Kesin Sonuç Bildirimi: 11 Mayıs 2017
Ödül töreni: 23 Mayıs 2017
16. Yarışma Sergisi ve Ödül Töreni 23 Mayıs 2017 tarihinde Antalya OSB İdari Hizmet Binası Atatürk Konferans Salonunda gerçekleştirilecektir.
17. Eser gönderim adresi:
Antalya Organize Sanayi Bölgesi 1. Kısım 5. Cad. No:5
Antalya Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü
Basın Yayın Tanıtım Organizasyon Müdürlüğü
Döşemealtı – ANTALYA
E-mail : karikatur@antalyaosb.org.tr
Detaylı Bilgi için iletişim;
Burcu Zaman
E-mail : burcuzaman@antalyaosb.org.tr
Tel : 0242 258 11 00 (2002)
Can Yücel
E-mail : canyucel@antalyaosb.org.tr
Tel : 0242 258 11 00 (5004).

"Keyifli Yaş Alma" konulu Ulusal Karikatür Yarışması 2017, İzmir - Türkiye

ULUSLARARASI İZMİR KEYİFLİ YAŞ ALMA FUARI VE KONGRESİ KAPSAMINDA
“KEYİFLİ YAŞ ALMA” KONULU ULUSAL KARİKATÜR YARIŞMASI
AMAÇ:
Dünyada ve Türkiye’de giderek ve hızla artan yaşlılık oranı, yaşlanma hızı ve ömür uzunluğu sosyal yaşamı düzenleyen en önemli kurumlardan olan yerel yönetimleri de bu konu üzerine eğilmeye itmiştir. TÜİK’ten 2013 yılı itibariyle alınan sonuçlara dayanarak söylenebilir ki 2011 yılında 520 bin olarak ölçülen yaşlı sayısı 2013 yılı itibariyle 562 bine ulaşmıştır.
3 yıl içinde yaklaşık olarak %8 oranına tekabül eden bu artış; yaşlılık görünümünün değişeceği önümüzdeki 15 yılın ardından daha da kritik hale gelecektir. Bu amaç doğrultusunda, bilim insanları, hizmet alıcıları, hizmet alıcının yakınları, hizmet sunucular, karar vericiler, sivil toplum kuruluşları ve bu başlıklarda dünyadan diğer aktörlerin bir araya geleceği Uluslararası İzmir Keyifli Yaş Alma Fuarı ve Kongresi düzenlemiştir.
Keyifli Yaş Alma Fuarı ve Kongresi hem akademik hem pratik yönüyle yaşlıların, yaşlananların ve kırılgan yaşlılara hizmet verenler ile aile yakınlarının buluşacağı, ülkemizdeki ilk fuar ve kongredir. "KEYİFLİ YAŞ ALMA" konulu bir karikatür yarışması da bu amaçla düzenlenmiştir. Sanatçılarımızı onlar için düşünmeye davet ediyoruz...
Yarışmaya katılan karikatürcülerimizin eserleri ile 'yaşlılık' ve yaşlılığı görünür hale getireceklerine ve toplumsal duyarlılığın yanında farkındalığı da arttıracaklarına inanıyoruz.
KONU:
Karikatür Yarışmasının Konusu “KEYİFLİ YAŞ ALMA”dır.
KATILIM:
Yarışma ulusal ölçekte olup tüm karikatür sanatçılarına açıktır. Herhangi bir kısıtlama yoktur. Yarışmaya en fazla 5 karikatürle katılınabilir.Yarışmaya gönderilen karikatürler daha önce yayınlanmış olabilir. Ancak başka bir yarışmada ödül almamış olmalıdır. Tespit edilenler elenir. Verilen ödül geri alınabilir.
YARIŞMAYA 2 ŞEKİLDE KATILINABİLİR
1.) Orijinal:
Çizim tekniği serbest olup karikatürler renkli veya siyah beyaz olabilir. Gönderilen karikatürler en fazla A3 (29,7 x 42cm) ebadında olacaktır. Orijinal karikatür çalışması jüri değerlendirmesinde lehte bir puan oluşturacaktır.
2.) Dijital (Bilgisayar çalışması):
Karikatür bilgisayarda çizilip gönderilecekse orijinal imzalı (ıslak imzalı) olması gerekmektedir. Gönderilen karikatürler en fazla A3 (29,7 x 42cm) ebadında olacaktır. Fotoğraf, fotokopi vs. kabul edilmeyecektir.
GENEL KOŞULLAR
Orijinal ve dijital çıktı olarak karikatür gönderenler eserlerin arkasına adı – soyadı, telefon numarası, internet ve posta adresleri yazılacak, fotoğrafları ile kısa özgeçmişleri ve banka hesap (IBAN No) ve TC Kimlik numarası eklenecektir.
18 yaşından küçük yarışmacılar yasal velilerinin şartları kabul ettiğine dair imzalarını eklemelilerdir.
Yarışmaya İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışanlar, seçici kurulun 1. derece yakınları bu yarışmaya iştirak edemezler.
Yarışmaya eser gönderenler, eserlerin kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılır. İzmir Büyükşehir Belediyesi, katılımcıların karikatürleriyle ilgili izinleri ve telif haklarıyla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmez.
Yarışmaya katılan karikatürler geri gönderilmeyecektir. Daha sonra eser sahibinin ismi belirtilerek çeşitli ortamlarda (broşür, sergi, vb.) İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanabilir. Yarışmaya katılanlar bu şartları kabul etmiş sayılırlar.
Yarışma sonunda İzmir dışında oturup yarışmada ödül kazananlardan sadece 1., 2. ve 3. gelen sanatçının (1kişi) yol ve konaklama masrafları karşılanacaktır. Ödül kazandığı halde törene katılamayanların ödülleri adreslerine gönderilecektir.
Yarışmaya katılan karikatürlerden seçici kurul tarafından sergilenmeye değer görülenler sergilenecek ve oluşturulacak albümde yer alacaktır. Sergilenen karikatürlerin sahiplerine birer albüm gönderilecektir.
Katılım koşullarına uymadığı anlaşılan eserlerin dereceleri iptal edilerek eser yarışmadan diskalifiye edilecektir.
POSTA GÖNDERİM ADRESİ:
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ulusal Karikatür Yarışması,
Kültürpark Celal Atik Spor Salonu yanı No:9/3 Basmane Konak
YARIŞMA TAKVİMİ:
Son Gönderim Tarihi: 21 / 04 / 2017
Değerlendirme Tarihi: 29 / 04 / 2017
Sonuçların Duyurulması: 31 / 04 /2017
Ödül Töreni: 11 / 05 / 2017
ÖDÜLLER:
Birinciye; 5.000 TL ve Plaket
İkinciye; 3.500 TL ve Plaket
Üçüncüye; 2.000 TL ve Plaket
3 Adet Başarı Ödülü; 500 TL
SEÇİCİ KURUL:
Muzaffer İzgü
Eray Özbek
Niyazi Yoltaş
Lütfü Dağtaş
Yücel Tanyeri
Raportör: Ömer Çam
BİLGİ VE SORULARINIZ İÇİN
Buket Mavibulut: 0 232 293 9062

*
KATILIM FORMU :

Foto

İsim:
Soyad :
Kısa Özgeçmiş:

Kimlik No:
Banka Hesap (IBAN No):
Adres :
Telefon :
E-Posta:

KARİKATÜR 1:
KARİKATÜR 2:
KARİKATÜR 3:
KARİKATÜR 4:
KARİKATÜR 5:

Yarışma şartnamesi ile açıklanmış bulunan tüm maddeleri tam ve eksiksiz okuyup anladığımı, bu şartları aynen ve tereddütsüz kabul ve taahhüt ederek yarışmaya katılmış olduğumu; aşağıda yazılı bilgilerin tam ve eksiksiz olduğunu beyan, kabul ve taahhüt ederim.
İmza:
Tarih:
(Yarışma şartnamesi ayrıca www.ukeyf.org adresinden download edilebilir.)
NOT: Resim Yarışması konusunda bilgi için aynı site adresinde "Yarışmalar"ı tıklayınız.KÖ.