15.11.16

Çizerlerimize uluslararası ödüller

* Slovakya'da bu yıl "Su" ve "Serbest" konulu eserlerin kabul edildiği 11. Uluslararası Hlohovec Bienali Karikatür Yarışması 2016'da Türkiye'den katılan karikatürcü Erdoğan Başol'a Birincilik Ödülü verildi (Yukarıda).
* Erdoğan Başol, İsrail'de yapılan 22. Uluslararası Hayfa Karikatür Yarışması ve Sergisi 2016'da Onur Mansiyonu (UNESCO Ulusal Komisyonu sertifikası) kazandı (Aşağıda). Etkinlik albümünde Türkiye'den jüri üyesi Kemal Özyurt ile çizerler Murteza Albayrak, Musa Gümüş ve Menekşe Çam'ın çalışmaları yer aldı.
* Erdoğan Başol, sonuçları bu yıl açıklanan Çin'deki 4. Uluslararası Altın Panda Karikatür ve İllüstrasyon Yarışması 2015'te de Jüri Özel Ödülü (Bronz Panda Madalyası) kazandı.
* Cemalettin Güzeloğlu, Çin'de bu yıl e-katılımlı yapılan "UEFA Euro 2016" konulu uluslararası karikatür yarışmasında En İyi Çizer Ödülü kazandı. Madalya+Sertifika+Albüm olarak 10 sanatçıya verilen bu ödülün yanı sıra albüme seçilerek Sertifika+Albüm kazanan çizerler arasında Türkiye'den Halit Kurtulmuş Aytoslu ile Oğuz Gürel yer alıyor.
* Menekşe Çam, Slovakya'da geleneksel olarak yapılan Uluslararası Bira konulu karikatür yarışması: Altın Fıçı 2016'da Onur Mansiyonu kazandı. Bu yıl 12 ülkeden 15 sanatçıya verilen Onur Mansiyonu sertifikası ve yarışma albümü sergi bitimi sonrası kazanan sanatçılara gönderildi. Etkinlik ödül töreni haberi için bkz.
* İlker Işıkçı, Yunanistan'da yapılan e-katılımlı Uluslararası Karikatür Festivali, Ymittos 2016'da Özel Ödül kazandı (Üstte). "Mülteciler ve Göç" konulu sergi e-albümünde Türkiye'den şu çizerlerin çalışmaları yer alıyor: Ahmet Aykanat, Aytoslu Halit Kurtulmuş, Erdoğan Başol, Kemal Özyurt, Mehmet Saim Bilge, Musa Keklik, Oğuz Gürel. Tüm seçilen ve kazanan eserler için gidilen sayfadaki bağlantıyı tıklayınız.
* Musa Gümüş, Hırvatistan'da düzenlenen "Arkeoloji" ve "Serbest" konulu 12. Solin Uluslararası Karikatür Festivali 2016'da Özel Ödül (Festival Diploması) kazandı.
* Belçika'da bu yıl "Başlangıçtan bitişe Spor" konusunda düzenlenen Uluslararası Olen Karikatür Yarışması sonuçlandı. Türkiye'den katılan çizer Melissa Welsh, Gençler kategorisinde Üçüncülük Ödülü'nü kazandı. Tüm kazananlar için bkz.
* Ukrayna Karikatürcüler Derneği'nin başkent Kiev'de düzenlediği 16. Uluslararası Karikatür Yarışması “Bağımsızlık” 2016 sonuçlandı. "Kozmopolit" konulu etkinlikte Türkiye'den Kaan Saatçi Özel Ödül (Ukrayna Karikatürcüler Derneği diploması) kazandı (Üstte). Sergi albümü (PDF) için tıklayınız.
* Arjantin'de bu yıl 21.si düzenlenen Uluslararası Diogenes Taborda Karikatür Sergisi 2016 ödülleri açıklandı. "Tango / Müzik" konulu etkinlikte Türkiye'den Hamza Akın, Volpe Stessens Kültür Vakfı Özel Ödülü kazandı (Aşağıda). Eserleri sergiye seçilen diğer ülkemiz sanatçıları Ayten Köse, Burcu İlarslan ve Menekşe Çam. (Kaynak).

Hiç yorum yok: