2.6.16

5. Zeytin Karikatürleri Yarışması 2016: Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri Tanıtıldı

Girne Belediyesi ile Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği, 5. Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması’yla İlgili Basın Toplantısı Düzenledi...

ULUSLARARASI SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ TANITILDI

Lefkoşa, 2 Haziran 2016 (Türk Ajansı Kıbrıs) Girne Belediyesi ile Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği tarafından, 15. Uluslararası Zeytin Festivali kapsamında düzenlenen “5. Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması”na 71 ülkeden 461 çizerin 907 eser ile katıldığı açıklandı.
5. Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması’nın kesin olmayan sonuçları, Uluslararası Seçici Kurul Başkanı Peter Nieuwendijk tarafından, 4 Haziran Cumartesi günü saat 11.00’de Girne Grand Pasha Otel’de açıklanacak.
5. Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması’yla ilgili, Girne Grand Pasha Otel’de Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri’nin tanıtıldığı bir basın toplantısı düzenlendi.
Basın toplantısına, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’nün yanısıra Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri ve Girne Belediyesi Genel Sanat Yönetmeni Derman Atik katıldı.
Kesin olmayan sonuçların 04 Haziran 2016 Cumartesi günü açıklanacağı duyulurken, Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri’nin 03 Haziran 2016 Cuma günü, 14.00 – 18.00 saatleri arasında, Girne Ramadan Cemil Meydanı’nda kendi karikatürlerini sergileyip, canlı çizim çalışması gerçekleştirecekleri duyuruldu.
ULUSLARARASI SEÇİCİ KURUL’DA KİMLER VAR?
Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Uluslararası Karikatürcü Örgütleri Federasyonu (FECO) Kurucu Üyesi ve Eski Başkanı Peter Nieuwendijk (Hollanda), Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Başkanı Musa Kayra (Kıbrıs), Hüseyin Çakmak (Kıbrıs), Mustafa C. Azizoğlu (Kıbrıs), M. Serhan Gazioğlu (Kıbrıs), Adnan Taç (Türkiye), Eray Özbek (Türkiye), Ivan Hanousek (Çek), No-rio Yamanoi (Japonya), Roger Penwill (England), Doaa El Adl (Mısır) ve Girne Belediyesi Genel Sanat Yönetmeni Derman Atik’ten oluşuyor.
NİDAİ GÜNGÖRDÜ: “YARIŞMA ÜLKE TANITIMINA KATKI YAPIYOR”
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, basın toplantısında yaptığı konuşmada, uluslararası izolasyona rağmen katılımın her geçen yıl arttığına dikkat çekti ve yarışmanın ülke tanıtımına büyük katkı yaptığını kaydetti.
HÜSEYİN ÇAKMAK: “ESERLER ARAŞTIRILACAK”
Düzenleme Komitesi Üyesi Hüseyin Çakmak, yarışmaya gelen eserlerin, Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri tarafından değerlendirilmeye başlandığını, kesin olmayan sonuçların açıklanacağını ve ödüle layık görülen eserlerin taklit ya da kopya olup olmadığının belirlenmesi için bir süre askıda kalacağını anlattı.
PETER NIEUWENDIJK: “MÜKEMMEL BİR YARIŞMA”
Uluslararası Seçici Kurul Başkanı Peter Nieuwendijk, Kıbrıslı Türk karikatür sanatçılarının 1985’te kurulan FECO’nun en eski üyelerinden olduğuna dikkat çekti. Peter Nieuwendijk, eserleri değerlendirirken verdikleri mesaja ve sanata bakacaklarını ifade ederek, “8 saniye içerisinde mizah ve mesaj algılanmazsa, o zaman anlatımda bir sorun var” dedi.
40’tan fazla ülkede düzenlenen karikatür yarışmasına katıldığını belirten Nieuwendijk, Zeytin Karikatürleri Yarışması’nı “mükemmel” olarak niteledi.
MUSA KAYRA: “ZEYTİNİN ÖNEMİ GİDEREK ARTIYOR”
Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Başkanı Musa Kayra, Zeytin Karikatürleri Yarışması’nın, zeytinin öneminin Kuzey Kıbrıs yanında Dünya'da da artmasına vesile olduğuna dikkat çekti.
Musa Kayra, Çinli bir iş adamının Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması’nı fark etmesinin ardından Çin’e zeytinyağı ithalatı için girişim başlattığını ifade etti.
DOAA EL ADL: “FARKLI KÜLTÜRLERLE TANIŞMAK FAYDALI”
Mısırlı karikatür sanatçısı Doaa El Adl, karikatür ve politikayla ilgilenen biri olarak farklı kültürlerden insanlarla ve eserleriyle tanışmanın kendisi için son derece önemli ve faydalı olduğunu vurguladı.
ROGER PENWILL: “KIBRISTA KARİKATÜRE İLGİ BÜYÜK”
İngiliz karikatür sanatçısı Roger Penwill, Kıbrıs’ta karikatüre ve sanatçılarına büyük ilgi gösterildiğini ifade ederek, İngiltere’de ve Anglo-Sakson ülkelerde karikatürde yazının yer almaması durumunda eserin gazetelerde yayınlanmadığını dile getirdi.
ADNAN TAÇ: “YEREL YÖNETİMİN DESTEKLENMESİ ÖNEMLİ”
Türk karikatür sanatçısı Adnan Taç, yıllar önce Kıbrıs’ta yapılan bir yarışmada birincilik ödülü almasına rağmen ödül törenine katılamadığını, Kıbrıs’a ilk kez geldiğini belirterek, yerel yönetimlerin kültürel ve sanatsal etkinliklere destek olmasının önemine dikkat çekti.
M. SERHAN GAZİOĞLU: “KARİKATÜRE İLGİ GÖSTEREN TEK KURUM GİRNE BELEDİYESİ”
Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Serhan Gazioğlu, Kıbrıs’ta karikatür sanatına ilgi gösteren tek kurumun Girne Belediyesi olduğunu belirterek, belediye başkanına ve meclis üyelerine teşekkür etti.
ERAY ÖZBEK: “KAPI KAPATILIRSA PENCEREDEN GİRERİZ”
Türk karikatür sanatçısı ve mimar Eray Özbek, karikatürcülerin birleştirici olduğunu ifade ederek, karikatür sanatına kapıların kapanması durumunda pencereden girip çizmeye devam edeceklerini kaydetti.
NO-RİO YAMANOİ: “EN ÖNEMLİ SİLAH KARİKATÜRDÜR”
Fransa’daki “Barış için Karikatürler” örgütü üyesi ve Birleşmiş Milletler’de görev yapan Japon karikatür sanatçısı No-Rio Yamanoi ise, Fransa’da öldürülen karikatüristleri anarak, “Savaşa karşı en önemli silah karikatürdür” diye konuştu.

Hiç yorum yok: