5.1.14

“Gerçek Hayat Hikâyeleri”nin yazar ve çizeri Faruk Geç vefat etti

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi, Basın Şeref Kartı ve 2005 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi ressam yazar Faruk Geç 3 Ocak 2014 Cuma günü vefat etti.
Faruk Geç, 15 Mart 1931'de Adapazarı’nda doğdu. Galatasaray Lisesi’ni 1951’de bitirdi.
1956 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun oldu. Lise yıllarında başladığı Babıali çalışmaları Türkiye Yayınevi’nde Hafta ve Binbir Roman dergileri, Nebioğlu Yayınevi’nde 20. Asır ve Bütün Dünya dergileri, Doğan Kardeş Yayınevi’nde Resimli Hayat dergisi ile devam etti. Fransa, İtalya ve İngiltere’de mesleki çalışmalar yaptı.
1955 yılında başladığı Hürriyet gazetesinde aralıksız 26 yıl çalıştı. Daha sonra Güneş ve Günaydın gazeteleriyle meslek yaşamını sürdürdü. Yıllar boyu yazıp resimlediği “Gerçek Hayat Hikâyeleri” ile tanındı. Eserleri halen yurt dışında da yayınlanıyor.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi’ne bağışladığı Tevfik Fikret, Sabahattin Ali ve Nazım Hikmet tabloları nedeniyle Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden plaket aldı (Yukarıdaki fotoğrafta Faruk Geç ile karikatürcü Raşit Yakalı).
Sanatçı, basınımızın usta çizerleri Sezgin ve Ersin Burak kardeşlerin de dayı çocuğu, yani kuzeniydi.
Gençlik yıllarında karikatür de çizmiş olan Faruk Geç'in cenazesi, bugün öğle namazı ardından İstanbul Zincirlikuyu mezarlığında toprağa verildi.
Kaynaklar: tgc.org.tr ; rasityakalikarikaturokulu ; mizahhaber .

Hiç yorum yok: