31.12.12

Düyuna kalmasın

Bitmek üzere olan bu yıl teknik sorunlarla boğuşmak yüzünden veremediğim haberleri bulup özetleyerek aşağıda aktarıyorum. Büyük bölümü karikatür sitesi ya da kişisel bloglarda yer alan 2012 yılı yarışma sonuçlarına ilişkin bu haberlere, gözümden kaçmış olanları da buldukça ekleyeceğim.

* Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından geçen yıl başlatılan Türkan Saylan Sanat ve Bilim Ödülleri kapsamında bu yıl “Çocuk Ve Eğitim” konulu karikatür yarışması düzenlendi.Yarışma jürisi, sanat ödülünü Asuman Küçükkantarcılar ile Ergül Aktaş arasında paylaştırdı.
* Brezilya’da bu yıl 5.si ve – sitedeki nota göre – son kez düzenlenen Uluslararası Patio EcoCartoon 2012, "Suyun Geleceği" konulu yarışmada Türkiye’den Ahmet Öztürklevent ile Musa Gümüş Onur Mansiyonu kazandılar. Aynı yarışmada çizerlerimiz Hicabi Demirci, İ. Serdar Sayar, Ömer Çam ve Oğuz Gürel sergiye seçilen sanatçılar arasında yer aldı. Tüm kazanan ve seçilen karikatürler için bkz.
* İtalya'nın Trento kentinde düzenlenen "Yavaşlık" konulu yarışmada Türkiye’den katılan çizerler Ahmet Büyükmehmetoğlu (En üstte) ile Musa Gümüş Onur Mansiyonu kazandılar. Tüm kazananlar ve galeri için bkz.
* İran’ın Tebriz kentinde bu yıl 5.si (bir yılda ikinci kez olarak) yapılan Kent ve Yurttaş karikatür yarışmasında Mehmet Kahraman (Üstten ikinci) ile Musa Gümüş’e Onur Mansiyonu verildi. Tüm kazanan eserler.
* Denizli Belediyesi'nin koordinasyonu, İssimo Home Tekstil öncülüğünde ve Karikatürcüler Derneği Denizli Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlenen “Ekoloji ve Teknoloji” konulu ulusal karikatür yarışmasına 390 çizer toplam 605 karikatürle katıldı. Jüri değerlendirmesi sonucunda kazananlar şöyle sıralandı:
1. Musa Gümüş
2. Burak Ergin
3. Ali Şur.
Mansiyon: Ahmet Öztürklevent, Muammer Kotbaş, Serpil Kar.
Denizli Belediyesi Özel ödülü: Emrah Arıkan.
18 yaş altı kategoride ödül alanlar: Eliz Tuğba Adem, Ayşe Karabulut, Doğa Yalçın, Burcu Tosunoğlu.
Ayrıntılar ve kazanan eserler için bkz.
* İtalya’da bu yıl “Tiyatro” konusunda yapılan Humor a Gallarate yarışmasında Musa Gümüş “karikatür” dalında Birinci seçildi. Ayrıntılar.
* Birleşmiş Milletler tarafından her yıl basın organlarında yayınlanmış eserler arasında düzenlenen "Ranan Lurie Uluslararası Siyasi Karikatür Ödülleri” kapsamında Ahmet Öztürklevent ile Musa Gümüş’ün işleri Mükemmellik Ödülü ile değerlendirildi. Geniş bilgi ve ödüllü karikatürler.
* Portekiz'in Sintra kentinde bulunan Basın Müzesi tarafından her yıl dünya basınında yayınlanmış eserlerin kabul edildiği uluslararası karikatür yarışmasında geçen yıl Bursa Hakimiyet gazetesi baş sayfasında yer alan bir karikatürüyle katılan Ahmet Aykanat'a Onur Mansiyonu ödülü verildi.
Hiç yorum yok: