5.11.11

1. Uluslararası Altın Panda Karikatür ve İllüstrasyon Yarışması 2011 albümü

Asaf Hâlet Çelebi'nin "Mariyya"sı benzeri, "çin kadar uzaklardan" bir albüm geldi dün: 1. Uluslararası Altın Panda Karikatür ve İllüstrasyon Yarışması 2011 albümü; içinde bir onur sertifikası ve yeni yarışma şartnamesiyle birlikte. Postada hiç hasar görmeden ulaşması sevindirici, bundan üç beş sene önce Lizboa'dan gelen birkaç kitabın birden köşeleri vuruk kırık, canı çıkmış halini hatırlıyorum da.
Panda 2011 albümü 21x28.6 sm ölçülerinde, kapaklar dahil 32 renkli sayfadan oluşuyor. 28. sayfasında yarışmanın sonuç listesi, iç kapaklarda jüri üyelerinin fotoğraflı biyografileri yer alıyor. Türkiye'den 5 çizer var sonuç listesinde, ama albümde sadece dördünün çalışmalarını görebildim, belki yanılıyorumdur.

Çoğunluk "panda" konulu işler alınmış albüme, oysa "serbest" konuda eserleri de kabul ediyorlardı (az sayıdaki "serbest" konulu karikatürlerden birini caricaturque'e aldım). İç sayfa kenarları pandanın pek sevdiği bambu bitkisi resimleriyle süslenmiş. Her sayfada ortalama 5-6 görsel bulunuyor. Ön kapaktaki çerçeveli resim, Alessandro Gatto'nun ödül kazanan çalışması (En üstte).
24 Ekim'de elmekle haber gelmişti albümün yollandığını belirten. Zarftaki damga galiba 20 tarihli: iki haftada elime geçmesi postanın epey hızlandığının göstergesi.
Vaadini yerine getiren güvenilir bir yarışma izlenimi veriyor Altın Panda.

Hiç yorum yok: