24.6.11

İsrailli karikatürcüler Hayfa Uluslararası Karikatür Yarışması'nı boykot ediyor

Bilindiği gibi, Hayfa Uluslararası Karikatür Yarışması'nı Hayfa Belediyesi ile İsrail Karikatürcüler Derneği ortaklaşa düzenliyorlar ve eser gönderimi için her iki kuruluşun adreslerini birlikte veriyorlardı.
Önce Ivan Hanousek’in elektronik ortamda Çek karikatürcülere yönelik yayınladığı E-GAG’in 11-19a sayısında yer almıştı haber: Google Çeviri yardımıyla yarım yamalak anlaşılan metinde bir boykottan söz ediliyordu ama satır araları bulanık olduğundan tam bir dayanak oluşturmaktan uzaktı. İşte bir ay sonra İlya Katz kişisel karikatür haber blogunda aşağıdaki açıklamayı İngilizce yayınladı da konu netleşmiş oldu (umarım yanlış çevirmem):
Hayfa Uluslararası Karikatür Yarışması’nı bırakıyoruz
15 yılı aşkın süredir gerek yarışmacı, gerekse jüri üyesi olarak Hayfa Uluslararası Karikatür Yarışması’na katılmaktayız.
Üzülerek ifade etmek isteriz ki son yıllarda bu yarışma gerek organizasyon gerekse profesyonellik bakımından giderek yozlaşmaktadır.
Kötü seçim ve özensiz değerlendirmenin yol açtığı bütün olumsuzlukları burada sıralamak imkansızdır, ama alınan yarışma sonuçları zaten söz konusu durumu yeterince ortaya koymaktadır.
Birçok arkadaşımız, tanınmış çizerler, bu duygularımızı ve tavrımızı paylaşmakta, bu ifadeye katılmaktadır.
İsrail Karikatürcüler Derneği üyeleri bu yarışmaya katılmayacaklardır.
Organizatörlerle konuyu görüşmeye çalıştık, ancak kendileri buna yanaşmadılar.
Bu durumda, bizler bu yıl Hayfa Uluslararası Karikatür Yarışması’na katılmıyoruz.
İsrailli ödüllü karikatürcüler
Boris ERENBURG
Sergey SICHENKO
Ilya KATZ
Grigory KATZ
Gennady LITINSKY
(21 Haziran 2011).

Hiç yorum yok: