21.1.09

Blogculuk oynarken

Şu blog olanağından faydalanmaya başlayalı yaklaşık bir yıl oluyor. İlk yolladığım yazıların hallerine baktıkça gülesim geliyor: Kültür sayfası mizanpajını yakalamak istermiş gibi resimleri kenarlara yerleştirme çabası, yazılarda vurgular, renkler... Oysa bir humorgrafe blogu var mesela, Portekizli dostumuz Osvaldo haberi bulduğu gibi patlatıyor orasına burasına bakmadan; çok haber, çok karikatür yayınlıyor: nerdeyse, ne gelirse. Eleştirmek için değil bu yazdıklarım; zamanla gördüm ki hemen tüm görseller en iyi sayfa ortasında gidiyor, yayında aksamalara yol açmıyor, hatta bir süreklilik etkisi bile var. Ben de bu orta yolu tuttum sonunda, biraz da seçtiğim şablonun geniş olması beni epey oyaladı marjinlerde.
Çokluk karikatür yarışması haberleri yayınlıyorum. Bu benim tutkum eskiden beri: 70'li 80'li yıllarda hemen hiç ulaşamıyordum yarışma haberlerine. Zaman zaman, o sıralarda haftalık ek olarak çıkan ya da onbeş günlük bağımsız dergiye dönüşmüş Milliyet Sanat'ta kimi uluslararası yarışmaların sonuçları kazanan karikatürlerle birlikte yayınlanırdı: Bayılırdım o çalışmalardaki tekniğe, bakış açılarına, bilgi donanımına. Bunlardan bazıları bizim çizerlerimizin çalışmaları olduğunda daha bir etkilenir, gururlanırdım. Yıllar geçti tabii, o yarışmaların bazıları hiç yapılmıyor artık, ya da çok sönük etkinlikler haline geldiler düzenlendikleri ülkelerin siyasi, ekonomik durumlarındaki değişime paralel olarak. Ama yarışmalar hep var, hele albümleri birer ziyafet. Onun için nerede ne yarışma haberi bulsam, bloglarımda yer veriyorum ona, Türkçeye çeviriyorum gerektiğinde.
Asıl gelmek istediğim şu: Yarışma haberlerini yazarken yarışma sitesi, katılım formu, kaynak vb. epey link adresi yazmaktaydım. Birgün bana bir mesaj geldi Blogger'dan: bu kadar çok linki yazı içinde daha kısa verebilirsin filan diye. Anlatılanı izledim, fena değil, yazının her kelimesine bir link verebilir, ama yazının kendi akışını da aksatmamış olursun. Diyelim Raşit Yakalı'nın Obama karikatürü haberini kaynak göstereceğim: Linki açıkça ve upuzun oraya yazmak ya da yapıştırmak yerine Bkz. Raşit Yakalı diyorum ve imleçle tarıyorum Raşit Yakalı sözcüklerini, ardından taslak yazdığım sayfanın üst tarafında Sola Hizala'dan önce yer alan ve bir zincir halkası şeklindeki Bağlantı veya Link düğmesini tıklıyorum: açılan Köprü adlı pencerede URL karşılığı olarak http://rasityakalikarikaturokulu.blogspot.com/2009/01/obama-grevi-devraldi.html adresini yapıştırıyorum ve Tamam kelimesini tıklıyorum, pencere kapanıyor. Taslak yazı sayfasında bir yeri tıkladığım zaman Raşit Yakalı kelimeleri bir bütün halinde farklı renkli ve altı çizili (şablona göre altı çizili olmayabilir de) bir linke dönüşüyor: Raşit Yakalı . Sayfayı da kaydettim miydi, olay bitmiştir (İngilizce egemen internet ortamında Türkçe blog haberi yazınca, Obama da grevi (!) devralıyor işte böyle!).
Mesela Azeri çizer Seyran Caferli'nin sitesi Cartoon News Center için kısaltılmış olarak link: CNC
Bir örnekle daha pekiştirmek gerekirse, diyelim Karadeniz Mizah blogundan bir Cartoon Contest (Karikatür yarışması) alıntısı yaptım, kaynak göstermemek olmaz, bazen yalan yanlış yarışma haberi de oluyor ortalıkta, öyleyse Kaynak: Karadeniz Mizah diyorum, imleçle tarıyorum Karadeniz Mizah'ı, bağlantı penceresini tıklayıp açıyor, URL karşılığı olarak blogun açık olduğunda üstte yer alan http://karadenizmizah.blogspot.com/ adresini yazıp Tamam diyorum ve sayfamı kaydediyorum: Kaynak: Karadeniz Mizah . İlk açıldığında çıkan URL başlangıcı http:// 'leri ya oradan silip adresi yapıştırmak gerek, ya da yapıştıracağınız adresin oradaki harflerden sonraki harf ve işaretlerini yazmanız ya da yapıştırmanız...
Kafa ağrıttım, özür dilerim.

Hiç yorum yok: